Co bardziej bulwersuje: decyzja sądu czy postawa matki?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 02:54
- Trzeba ciężko pracować nad tym, by dobierać różne metody pracy. Nie można wymyślić jednego schematu i należy dobierać metody do rodziny, a nie na odwrót - mówi terapeutka Jolanta Zmarzlik.
Audio
  • Debata po reportażu "Trudny wybór" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Reportaż "Trudny wybór" Magdy Skawińska (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Nie zawsze pozostawienie dzieci z rodzicami jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli rodzina cierpi na różnego rodzaju patologie
Nie zawsze pozostawienie dzieci z rodzicami jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli rodzina cierpi na różnego rodzaju patologieFoto: Pixabay

Annie Kapeli odebrano dzieci i umieszczono je w ośrodku szkolno-wychowawczym. Jak twierdziła matka, stało się tak z powodu jej otyłości. Sąd zaś tłumaczył to zaniedbaniami w procesie wychowawczym, co doprowadziło do tego, że jej 7-letnia córka nie mówi. Kobieta od czasu urodzenia dzieci nie pracuje i jest klientką MOPS. Anna Kapela odmówiła uczestnictwa w kursach i szkoleniach, które miałyby podnieść jej kompetencje wychowawcze. Wyrok jest nieprawomocny, a sąd wyższej instancji stoi przed trudnym wyborem, co w takiej sytuacji powinno stać się z dziećmi.

Sędzia Dorota Hildebrand-Mrowiec przyznaje, że w przypadku podobnych historii do tych z reportażu, w stosunku do sędziów wydawane są bardzo krzywdzące opinie, jakoby decyzje zapadły w związku z biedą bądź otyłością opiekunów. - Głównym problemem jest zazwyczaj nadużywany przez rodziców alkohol, przemoc wobec dzieci, zostawianie ich bez opieki, różnego rodzaju choroby psychiczne i zaburzenia - mówi prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych.

Goście audycji mówili również o rozwiązaniach tego problemu w innych krajach Europy, m.in. w Niemczech i Norwegii.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Jerzy Zawartka

Goście: Jolanta Zmarzlik (Fundacja Dzieci Niczyje, terapeutka), Agata Mryc (zastępca dyrektora MOPS w Katowicach), Dorota Hildebrand-Mrowiec (sędzia, prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych)

Tytuł reportażu: "Trudny wybór"

Autor reportażu: Magda Skawińska

Data emisji: 9.07.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/pg

Czytaj także

Sąsiad - największy skarb i najgorszy wróg

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 04:31
Problemy z sąsiadami mogą przybrać różny charakter. Sprzeciw jednej osoby może uniemożliwić remont i doprowadzić do tego, że np. zimą nie ma w budynku ogrzewania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęk przed naturalnym porodem. Jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 02:09
- Niestety w ostatnim czasie obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost cięć cesarskich na całym świecie. Ta epidemia jest spowodowana wieloma czynnikami - mówi prof. Stanisław Radowicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mają polskie korzenie, ale nie mogą dostać obywatelstwa. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 04:46
Ile głów ma polski orzeł? To pytanie nie każdemu Polakowi wydaje się łatwe, a co dopiero kandydatom, starającym się o polskie obywatelstwo, którzy są poddawani wielogodzinnym przesłuchaniom.
rozwiń zwiń