Choroba jak niszczycielska gra w organizmie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 02:19
Na tę chorobę zapadają dzieci na całym świecie. - Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów zostaje na całe życie z okresami zaostrzeń i remisji - mówi prof. Lidia Rutkowska-Sak.
Audio
  • Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Jak beczka z prochem" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej pt. "Jak beczka z prochem" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Istotą MIZS jest przewlekły proces zapalny, uszkadzający chrząstkę stawową i nasady kostne. Charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji (złagodzenia lub wycofania objawów)
Istotą MIZS jest przewlekły proces zapalny, uszkadzający chrząstkę stawową i nasady kostne. Charakteryzuje się okresami zaostrzeń i remisji (złagodzenia lub wycofania objawów)Foto: Depositphotos

Reumatyzm i choroby stawów nie dotyczą tylko starszych osób. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest przewlekłą chorobą, która występuje również u najmłodszych. Na 100 tys. przypadków co roku na MIZS zapada 6-8 osób. - Nie jest ona bardzo częstą chorobą, zważywszy na to, że w Polsce jest ok. 7 milionów dzieci, to mniej więcej 7 do 10 tys. będzie chorych - mówi prof. Lidia Rutkowska-Sak, kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii Wieku Rozwojowego Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Choroba ta przybiera bardzo różną postać i, jak przyznaje lekarz, prowadzi niszczycielską grę w ludzkim organizmie. - Rodzice nie są w stanie jej przewidzieć i zapobiec. Natomiast wiemy, że dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, na które nakładają się czynniki spustowe, wywołujące zaburzenia w układzie odpornościowym, atakującym własny organizm - opowiada profesor.

W programie wyjaśniliśmy, dlaczego jest to podstępna choroba i w jaki sposób przebiega leczenie.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Małgorzata Kownacka

Goście: prof. Lidia Rutkowska-Sak (kierownik Kliniki i Polikliniki Reumatologii Wieku Rozwojowego Instytutu Reumatologii w Warszawie, przewodnicząca sekcji reumatologii wieku rozwojowego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego), Monika Ziętek (prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem")

Tytuł reportażu: "Jak beczka z prochem"

Autor reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 24.09.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/asz

 

Czytaj także

Marihuana do celów medycznych. "To naprawdę leczy"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 03:42
- Ustawy antynarkotykowe w innych krajach wcale nie są mniej rygorystyczne niż w Polsce, ale żaden rząd nie pozwoliłby sobie zignorować cierpienia obywateli - mówi dr Jerzy Jarosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirus, który jest śmiertelnym zagrożeniem dla dziecka

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2015 10:35
- Pierwsze dwa lata są najgorsze i najważniejsze. Tu trzeba działać i od razu zapobiegać, próbować dawać dziecku przeciwciała - mówi prof. Ryszard Lauterbach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolność i drugie życie dzięki lasce. Świat osoby niewidomej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 02:03
- Kiedy zacząłem chodzić z laską, to poczułem wolność, tak jakby ktoś mi dał drugie życie. Dzięki niej mogłem sam o sobie decydować - opowiada niewidomy bohater reportażu "Wolność po stracie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urlop bez wypoczynku. Jak dobrze odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 04:04
- Urlopu i odpoczywania trzeba się nauczyć, bo to nie przychodzi samo. Należy się również nauczyć wyczyszczania kolejki zadań przed wyjazdem - mówi Mariusz Zawadzki, specjalista w dziale IT dużej korporacji.
rozwiń zwiń