Praca dla niepełnosprawnych - pomysł nie tylko na biznes

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 11:53
- Warto przy tym skupić się na celu. Nie nastawiać wyłącznie na działalność na rzecz np. osób niewidomych - mówiła w radiowej Jedynce Jolanta Kramarz z Fundacji VisMaior.
Audio
  • "Pracopowołanie" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej (Jedynka)
  • Czy osoby niepełnosprawne mają szanse na rynku pracy? (Magazyn reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Glow Images/East News

"Different" w języku angielskim oznacza inny, odmienny, różnorodny. Pani Anna Bocheńska nazwała tak swój projekt marzeń - sieć restauracji w ciemności, gdzie goście będą obsługiwani przez niewidomych kelnerów-przewodników. Z determinacją dąży do otwarcia pierwszej restauracji w Warszawie. Planuje zatrudnić w niej kilkanaście osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dla nich będzie to unikalna szansa na dobrą pracę. Dla pozostałych - szansą na poznanie ich problemów. 

– Ci którzy przeszli warsztaty w ciemnościach mówią potem, że zaczynają odbierać ludzi innymi zmysłami, np. podczas rozmów o pracę zastanawiają się, jakby odbierali ich nie widząc. To daje poczucie dystansu do różnych spraw. Otwiera nas na świat osób niepełnosprawnych - tłumaczyła Jolanta Kramarz, która działa na rzecz osób niewidomych.

Z jakimi przeszkodami mierzą się osoby niewidome? Czy system edukacji umożliwia im zdobycie wykształcenia? Jaka jest sytuacja osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy? Zapraszamy do wysłuchania audycji oraz reportażu Aleksandry Sadokierskiej pt. "Pracopowołanie" 

***

Tytuł audycji: Magazen reporterów "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Jakub Tarka

Goście: Jolanta Kramarz (prezes Fundacja VisMaior), Monika Zaręba (ekspert ds. rynku pracy w organizacji Pracodawcy RP)

Data emisji: 22.10.2015

Godzina emisji: 21.18

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowy Dzień Niewidomych. "Widzenie jest darem"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 13:16
- 80 procent bodźców zewnętrznych człowiek odbiera wzrokiem. Jeśli tego brakuje, życie staje się uboższe - mówi prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska.
rozwiń zwiń