Choroba skóry, przez którą można stracić pracę

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 02:23
- Znam wiele osób, które z powodu łuszczycy straciły pracę. Nie tylko nie były akceptowane przez kolegów, ale również przez petentów i klientów - mówi Dagmara Samselska, prezes Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę.
Audio
  • Reportaż "Wycofani" Alicji Grembowicz (Magazynu Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
  • Dyskusja po reportażu "Wycofani" Alicji Grembowicz (Magazynu Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
Blisko milion Polaków cierpi na łuszczycę, chorobę przewlekłą, dokuczliwą i uważaną za wstydliwą
Blisko milion Polaków cierpi na łuszczycę, chorobę przewlekłą, dokuczliwą i uważaną za wstydliwąFoto: Depositphotos

Łuszczyca ma kilkanaście odmian. Szczególnie nasila się jesienią i zimą. W XIX wieku choroba ta była mylona z trądem, a osoby na nią cierpiące zamykano w specjalnych ośrodkach. Przede wszystkim jest chorobą skóry, choć jest to dolegliwość ogólnoustrojowa, bo może dotyczyć również stawów

- Łuszczyca jest z kręgu przypadłości metabolicznych, często wiązana z otyłością, zaburzeniami hormonalnymi, endokrynologicznymi, w związku z czym nie jest to choroba jednorodna i łatwa do leczenia. Nie jest tylko problemem dermatologa, by chorym pacjentom pomóc - mówi dr Walecka.

O chorobie decydują czynnikiem genetyczne, środowisko, stres. Nie sposób ich wyeliminować, w związku z czym leczenie przyczynowe jest wyjątkowo trudne.

Czytaj także:
łokieć łuszczyca FREE 1200_660.jpg
Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Alicji Grembowicz pt. "Wycofani". W programie wyjaśniliśmy, dlaczego łuszczyca to choroba całej rodziny, jakie regiony Polski są najbardziej zagrożone tą przypadłością oraz omówiliśmy niektóre z metod leczenia.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Małgorzata Kownacka

Goście: dr Irena Walecka (Mazowiecki Konsultant Wojewódzki ds. dermatologii i wenerologii), Dagmara Samselska (prezes Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę)

Tytuł reportażu: "Wycofani"

Autor reportażu: Alicja Grembowicz

Data emisji: 29.10.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/tj

Czytaj także

Marihuana do celów medycznych. "To naprawdę leczy"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 03:42
- Ustawy antynarkotykowe w innych krajach wcale nie są mniej rygorystyczne niż w Polsce, ale żaden rząd nie pozwoliłby sobie zignorować cierpienia obywateli - mówi dr Jerzy Jarosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba jak niszczycielska gra w organizmie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 02:19
Na tę chorobę zapadają dzieci na całym świecie. - Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów zostaje na całe życie z okresami zaostrzeń i remisji - mówi prof. Lidia Rutkowska-Sak.
rozwiń zwiń