X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepełnosprawny intelektualnie przestępca - ofiara idealna?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 10:30
- Jakie jest ciśnienie na prokuratorów i sądy, aby mieć sprawę odhaczoną i załatwioną - zastanawiała się w Jedynce prof. Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • "Samooskarżenie" - reportaż Hanny i Adama Bogoryja-Zakrzewskich (Jedynka)
  • Jaka jest cena wolności w Polsce? (Magazyn reporterów "Bez znieczulenia"/Jedynka)
W obronie Piotra Mikołajczyka stanęła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zapowiedziała wystąpienie z jego sprawą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
W obronie Piotra Mikołajczyka stanęła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zapowiedziała wystąpienie z jego sprawą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu Foto: TryJimmy /pixabay/CC0

Bohaterem reportażu Hanny i Adama Bogoryja-Zakrzewskich pt. "Samooskarżenie" jest upośledzony umysłowo 26-letni Piotr Mikołajczyk, który został skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo dwóch kobiet. Jedynym dowodem w jego sprawie było samooskarżenie. Piotr Mikołajczyk ma iloraz inteligencji na poziomie 62. I jak twierdzi jego siostra, nie rozumie, o co został oskarżony i nie wie do czego się przyznał.

Zdaniem prof. Płatek w tej sprawie wystarczyłoby zastosować obowiązujące przepisy. - Zabezpieczyć temu człowiekowi odpowiednią reprezentację i psychologa. Sprawdzić, czy zebrany materiał nadaje się do tego, by przedstawić go w sądzie i prawdopodobnie na tym etapie zakończyć - powiedziała. Jak jednak podkreśliła, cena wolności w Polsce jest bardzo niska i nie szanuje się człowieka.

- Osoba niepoczytalna nie popełnia przestępstwa - mówił z kolei płk. Krzysztof Olkowicz, były szef koszalińskiej służby więziennej i zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. Jednak nie każda choroba i nie każdy stan intelektualny wyklucza odpowiedzialność. - Czasami mam wrażenie, że wielu skazanych przebywających w zakładach karnych całe życie było leczonymi w szpitalach psychiatrycznych, a w chwili popełnienia czynu wstępował w nich "jakiś geniusz" i mieli zdolność rozpoznania jego znaczenia - dodał.

Czy w Polsce istnieje zatem problem osadzania osób niepełnosprawnych umysłowo bez rozeznania przez sąd ich faktycznego stanu psychicznego? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Samooskarżenie" oraz dyskusji na ten temat.

***

Tytuł audycji: Magazyn reporterów "Bez Znieczulenia"

Prowadzi: Olga Mickiewicz-Adamowicz

Goście: prof. Monika Płatek (karnistka Uniwerystet Warszawski), płk. Krzysztof Olkowicz (zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich)

Data emisji: 12.11.2015

Godzina emisji: 21.14

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca dla niepełnosprawnych - pomysł nie tylko na biznes

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 11:53
- Warto przy tym skupić się na celu. Nie nastawiać wyłącznie na działalność na rzecz np. osób niewidomych - mówiła w radiowej Jedynce Jolanta Kramarz z Fundacji VisMaior.
rozwiń zwiń