X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszechobecna kultura gwałtu. Kobiety są same sobie winne?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 01:05
"Gruba krowa", "baby do garów", "mam na ciebie ochotę" - takie słowa często są kierowane do kobiet. - Kultura gwałtu jest rzeczywistością, w której funkcjonujemy - mówi edukatorka seksualna Anna Sadowska.
Audio
  • Reportaż "Dlaczego milczymy" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Dlaczego milczymy" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Głupia baba, Baby do garów - te pseudo dowcipne powiedzonka krążą wokół nas. Kobietom bez żadnych hamulców ubliża się w domu i na ulicy. Wulgarne określenia w naszym społeczeństwie - to norma. Ofiarom gwałtów mówi się, że same sobie winne
"Głupia baba", "Baby do garów" - te pseudo dowcipne powiedzonka krążą wokół nas. Kobietom bez żadnych hamulców ubliża się w domu i na ulicy. Wulgarne określenia w naszym społeczeństwie - to norma. Ofiarom gwałtów mówi się, że same sobie winne… Foto: Pixabay/ Unsplash

Krótka koronkowa sukienka, karminowe usta, buty na obcasie, czerwone paznokcie - czasami to wystarczy, by obrazić kobietę. "Cześć laleczko, gdzie jedziesz?", "Podwiń spódniczkę" - wspominają niewybredne uwagi bohaterki reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Dlaczego milczymy". Kobiety lubią ładnie wyglądać, tylko czy musi to być okupione zaczepkami i obraźliwymi komentarzami?

Pozornie mogłoby się wydawać, że kultura gwałtu to dwa słowa, które się nawzajem wykluczają, a właśnie to określenie jest stosowane w odniesieniu do werbalnej przemocy wobec kobiet. - Przeciwstawność tych pojęć sprawia, że jest duże społeczne niezrozumienie, czym ona w ogóle jest - mówi Anna Sadowska.

Czy noszenie wyzywających strojów to wyraz braku szacunku w stosunku do siebie? Dlaczego zdaniem niektórych kobiet "feminizm jest brzydki"? Czy zdaniem gości programu, panie są same sobie winne? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Olga Mickiewicz-Adamowicz

Goście: Anna Sadowska (wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Stop Gwałtom, edukatorka seksualna), Stefan Ruten (feminista, bierze udział w projekcie Scena dla Twardziela)

Tytuł reportażu: "Dlaczego milczymy"

Autor reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Data emisji: 19.11.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odważni na co dzień. "Tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 03:25
- Jak mówiła poetka, tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono. Czasami się zdarza, że jesteśmy odważni, a kiedy indziej tchórzliwi - mówi pedagog Łukasz Ługowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawny intelektualnie przestępca - ofiara idealna?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 10:30
- Jakie jest ciśnienie na prokuratorów i sądy, aby mieć sprawę odhaczoną i załatwioną - zastanawiała się w Jedynce prof. Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń