Współuzależnienie. "Przyznanie się to połowa sukcesu"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 13:28
- W jego obronie krzywdziłam własne dzieci. Wyprowadzała go z domu policja, a ja o niego walczyłam. Wydawało mi się, że robię dobrze - o emocjach i zachowaniu osoby współuzależnionej opowiada pani Zofia.
Audio
  • "Już dość" - reportaż Magdy Skawińskiej
  • Współuzależnienie. "Przyznanie się to połowa sukcesu" (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Osoba współuzależniona pozwala się krzywdzić, tłumaczy sprawcę, który pozostaje pod wpływem nałogu, usprawiedliwia go i naprawia jego błędy
Osoba współuzależniona pozwala się krzywdzić, tłumaczy sprawcę, który pozostaje pod wpływem nałogu, usprawiedliwia go i naprawia jego błędyFoto: Glow Images/East News

Przejmowanie odpowiedzialności za drugą osobę, jak wyjaśnia dr Bohdan Woronowicz, jest jedną z podstawowych cech współuzależnienia. - Współuzależnionym jest ten, kogo całe życie obraca się wokół bliskiej osoby uzależnionej, nie tylko od alkoholu - podsumowuje specjalista terapii uzależnień.

Pani Zofia, która latami była współuzależnioną podkreśla, że więź z osobą uzależnioną jest tak silna, że broni się jej, tłumaczy jej błędy, a nawet ponosi koszty jej nałogu. Ofiarami takiej relacji między rodzicami padają także dzieci. 

Choć problem narasta rodzina robi wszystko, by nie wyszedł na jaw. Bohaterom reportażu, a także słuchaczom Jedynki, którzy wzięli udział w rozmowie, udało się wyrwać z zaklętego kręgu. 

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów "Bez z nieczulenia"
Prowadzi: Olga Mickiewicz 
Goście: Bohdan T. Woronowicz (dr n. med., specjalista terapii uzależnień), Zofia i Józef (członkowie wspólnoty anonimowych alkoholików)
Tytuł reportażu: "Już dość"
Autor reportażu: Magda Skawińska
Data emisji: 7.01.2016 
Godzina emisji: 21.15

asz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internet i zakupy równie niebezpieczne co alkohol i papierosy

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 03:40
- Uzależnienie behawioralne dotyczy czynności, wykonywanych rzeczy: od hazardu, komputera, sieci, zakupów. W zasadzie uzależnić można się od wszystkiego - mówi psycholog Wioletta Szczerbińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać, że dziecko zażywa dopalacze?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 11:50
Od narkotyków różnią się głównie tym, że do niedawna były sprzedawane legalnie. Są jednak bardziej toksyczne, powodują uszkodzenia w organizmie, jak marihuana po kilku latach stosowania.
rozwiń zwiń