Spór czy wrogość - kiedy Polska się podzieliła?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 08:55
- W Polsce przez 25 lat mieliśmy do czynienia z eliminacją jednego fragmentu sceny politycznej i myślenia o Polsce - komentuje reportaż "Jak Wujec z Gwiazdą" publicysta Eryk Mistewicz.
Audio
  • "Jak Wujec z Gwiazdą" – reportaż Marty Rebzdy (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
  • Dyskusja po reportażu "Jak Wujec z Gwiazdą" Marty Rebzdy (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
Spór czy wrogość - kiedy Polska się podzieliła?
Foto: PAP/Adam Warżawa/Wojciech Pacewicz

Państwo Wujec i Gwiazda mają wspólną historię działalności opozycyjnej. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ich drogi się rozeszły. Jak oceniają sytuację Polski po zmianie władzy w 2015 roku? Ludwika i Henryk Wujec obawiają się, że PiS wprowadzi nasz kraj w kłopoty gospodarcze i będzie chciał udowodnić, że jako partia są jedynymi sprawiedliwymi, cofając decyzje poprzedniego rządu. - Sądzę, że Jarosław Kaczyński mało przejmuje się tym, co było w kampanii wyborczej. Dla niego jest to niesłychana szansa polityczna, bo wygrał i to znacznie, więc nie pozwoli, by rezultat tego zwycięstwa został zmarnowany. Musi zmienić ideologicznie Polskę - uważa Henryk Wujec.

Rodzina Gwiazdów jest odmiennego zdania. Podkreślają, że PiS sprawnie i szybko przejął władzę. - W tej sytuacji cały czas napadać na nich w sposób zupełnie nieusprawiedliwiony, to ja takiego słuchania głosu opozycji nie rozumiem - mówi Joanna Gwiazda. Jak dodaje jej mąż, jest to odzew ze strony wrogów, a nie opozycji.

Kiedy nastąpił rozłam, którego skutki obserwujemy w obecnej Polsce? Czego najbardziej obawiają się przeciwnicy PiS? O tym więcej w reportażu i dyskusji, która odbyła się po nim.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska (kierownik katedry psychologii społecznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej), Eryk Mistewicz (publicysta, doradca polityczny, konsultant strategii marketingowych)

Tytuł reportażu: "Jak Wujec z Gwiazdą"

Autor reportażu: Marta Rebzda

Data emisji: 28.01.2016

Godzina emisji: 21.14

sm/pg

Czytaj także

Echa Solidarności na Dolnym Śląsku. "Wtedy nikt nie był wrogiem"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 04:37
- To był tak piękny czas, dusza rosła, byliśmy gdzieś wysoko w chmurach. Wszystko było piękne, nikt nie był wrogiem - mówi bohater reportażu Magdy Skawińskiej na temat Sierpnia 1980 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Arkuszewski: rząd Olszewskiego nie upadł przez lustrację

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 15:00
- Ten rząd nie był w stanie zdobyć poparcia większości. Plany Macierewicza, by przeprowadzić lustrację, były tylko pretekstem do obalenia gabinetu - powiedział Wojciech Arkuszewski, poseł trzech kadencji i szef doradców premiera Jerzego Buzka.
rozwiń zwiń