Polacy na Wyspach. Język przeszkodą na drodze do sukcesu?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 15:50
Według szacunków w ciągu ostatniej dekady w Wielkiej Brytanii osiedliło się nawet milion Polaków. Co trzeci z nich mieszka w Londynie. - To grupa niezwykle zróżnicowana, jedni mają ambicje, inni nie - mówi Adriana Chodakowska.
Audio
  • Reportaż "My, Polacy" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/Jedynka)
  • Debata po reportażu "My, Polacy" Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/Jedynka)
- W samym Londynie 40 proc. bezdomnych to ludzie polskiego pochodzenia - podkreśla Marek Hauszyld
- W samym Londynie 40 proc. bezdomnych to ludzie polskiego pochodzenia - podkreśla Marek HauszyldFoto: pixabay.com/domena publiczna

Redaktor naczelna serwisu polonijnego londynek.net potwierdza to, na co uwagę zwracają bohaterowie reportażu Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej - wielu rodaków na Wyspach musi szukać pomocy w załatwieniu najprostszych spraw, gdyż nawet po latach nie znają języka angielskiego na poziomie komunikacyjnym. - Myślę, że tym, co łączy naszych klientów, a 99,9 proc. z nich to Polacy, jest bezradność w danym temacie - mówi Agata w reportażu "My, Polacy". Założone przez Polkę biuro pomaga rodakom w pierwszych miesiącach pobytu na obczyźnie, gdy muszą zarejestrować się, ubezpieczyć, znaleźć pracę, zapisać dzieci do szkoły i do lekarza. Potem rozwiązuje problemy księgowe oraz prawne.

Czytaj i słuchaj także
tower londyn 663 free.jpg
"Polscy emigranci z lat 40. czuli się Wielkiej Brytanii jak na obcej planecie"

Ci, którzy angielskim władają, także znajdują w firmie Agaty wsparcie. - Zakładałem tu filię firmy swojego szefa, teraz mam już własną działalność. Do spraw księgowości szukałem Anglików, ale są bardzo mało elastyczni i niezbyt pomocni - uważa Marcin. Dla bohaterki reportażu jest on przykładem Polaka, który zaczynając od zera odniósł na obczyźnie sukces. - Ale zauważyłam, że wśród Polaków, nie wiem czy to kwestia wychowania czy nasza skromność, wielu klientów boi się przejść pewną granicę. Wśród klientek mamy osoby z wyższym wykształceniem, ale nawet one sprzątają, z powodu nieznajomości języka - dodaje Agata.

Z badania dobrostanu brytyjskiej Polonii wynika, że ma się ona bardzo dobrze, ale Marek Hauszyld zwraca także uwagę na grupę Polaków, którzy nie widnieją w oficjalnych statystykach. - Jest ich sporo, a bardzo mało o nich wiemy.

Czy Polacy, którzy wyemigrowali zarobkowo, zapominają o ambicjach? Czego może uczyć się od Anglików, a co oni zyskują od nas? Goście i słuchacze Jedynki mówili także o sytuacji tych, którym się nie udało. 

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów "Bez Znieczulenia"

Prowadzi: Jakub Tarka

Goście: Agnieszka Kwiatkowska (politolog, Uniwersytet SWPS, Polish Psychologists' Association), Adriana Chodakowska (redaktor naczelna serwisu polonijnego londynek.net), Marek Hauszyld (prezes fundacji SEMPER POLONIA)

Tytuł reportażu: "My, Polacy"

Autor reportażu: Hanna Bogoryja-Zakrzewska

Data emisji: 18.02.2016

Godzina emisji: 21.14

asz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Badanie: czy Polacy chcą wrócić do Polski z W. Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 19:30
Polska nie jest atrakcyjnym miejscem do zakładania firmy. Mimo to wielu Polaków chce wracać do kraju zza granicy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej Polaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii za pracą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 20:33
Różnica w liczbie rodaków którzy wyjechali i wrócili z Wielkiej Brytanii do Polski w 2014 roku wynosiła już tylko 14 tysięcy.
rozwiń zwiń