Aleksander Smolar: trwa wojna Rosji przeciw Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 14:00
- Skandalem jest, że nie dostarcza się Ukrainie broni o charakterze obronnym - mówił w Jedynce Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego.
Audio
  • Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego o sytuacji na Ukrainie, polityce UE wobec Rosji, nowym rządzie greckim (Europejskie Południe/Jedynka)
  • Eurposłowie Adam Szejnfeld (PO) i Bogusław Liberadzki (SLD) o wynikach wyborów w Grecji, sytuacji w Hiszpanii i w innych krajach UE (Europejskie Południe/Jedynka)
Aleksander Smolar
Aleksander SmolarFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Nie jest pewne, czy Władimir Putin ma plan strategiczny – tak prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar odpowiedział na pytanie, ku czemu zmierza prezydent Rosji. – Wielu specjalistów rosyjskich uważa, że zajęcie Krymu było spontaniczną akcją Władimira Putina – powiedział w Jedynce prezes Fundacji Batorego. Aleksander Smolar uważa, że Władimir Putin chce, by Rosja odzyskała potęgę z czasów ZSRR czy Rosji carskiej i ”odepchnąć Zachód”. – W Rosji panuje paranoja, że Zachód naciera i próbuje zdobywać terytoria, które Rosja uważa za naturalną strefę swej kontroli – tłumaczył gość Jedynki.

Czy sankcje Unii Europejskiej zmieniają sytuację? – Sprawa skuteczności sankcji jest problematyczna – ocenił prezes Fundacji Batorego. – Na pewno Zachód nie jest gotów, by zbrojnie odbijać Ukrainę – dodał.

Aleksander Smolar zaznaczył przy tym, że ”Rosja jest tu silnie obecna, choć udaje, że tak nie jest”. - Zarówno przez dostawy broni, jak poprzez udział wojsk rosyjskich. To częściowo ukryta wojna prowadzona przez Rosję przeciw Ukrainie – mówił gość Jedynki.

Unia Europejska, jak może się wydawać, ma podzielone opinie na temat Rosji. - Tu są różne podziały. Po pierwsze to interesy. Są kraje, które otrzymują koncesje od Rosji na gaz, ropę naftową, czy mają dostawy na rynek rosyjski. To powody banalne, trywialne. Są i ważniejsze geostrategiczne czynniki. To nie jest otwarty konflikt zero-jedynkowy, w którym otwarcie przeciwstawiamy się Rosji, bo są wspólne interesy. Na przykład Ameryka ma wspólne interesy z Rosją, jeśli chodzi o Iran, Afganistan, zmniejszenie zagrożenia bronią nuklearną. Próbuje się wymusić na Rosji wycofanie się z Ukrainy, ale nie wpychając jej w kąt - bo jest obawa, że Rosja może zareagować w sposób radykalny. Rosjanie nawet grożą bronią nuklearną - tak objaśniał kwestię podziałów w Unii Aleksander Smolar.

- Są takie przypadki, jak Syrizy, gdzie są w sposób oczywisty agenturalne pewne powiązania. I nie tylko. Na przykład Viktor Orban (…) wbrew wszelkim ustaleniom UE ostatnio zaprosił Putina. Tu jednak chodzi o rzeczy poważniejsze. Władimir Putin będzie finansował rozbudowę sektora energii nuklearnej – dodał gość Jedynki.

Pieniądze i interesy ważniejsze są od wzniosłych haseł i strategii? Według  Aleksandra Smolara wiąże się to z ”poczuciem ograniczonej skuteczności sankcji” i jako przykład podał Kubę.

Prezes Fundacji Batorego stwierdził przy tym, że na pewno robi się za mało. – Skandalem jest, że nie dostarcza się Ukrainie broni o charakterze obronnym, nie ofensywnym – oświadczył. - Posługiwanie się argumentami, że to jest problem pieniędzy, wtedy gdy Ukraina jest na granicy bankructwa, jest hipokryzją. Trzeba podnieść cenę wojny dla Rosjan. Muszą płacić większą cenę  - mówił gość Jedynki.

Aleksander Smolar zaznaczył, że popularność populistycznych, antyunijnych partii takich jak Syriza, czy Front Narodowy nie ma nic wspólnego z Rosją, choć wiele tego typu ugrupowań ”uwielbia Putina” i tego nie ukrywa.

Według niego to bunt przeciw polityce zaciskania pasa. Zdaniem Smolara Grecja zapewne uzyska ustępstwa, bo ma silnych sojuszników w UE, a są obawy, że jej śladem pójdzie Hiszpania. Aleksander Smolar ocenia, że będzie poszukiwanie kompromisu, zmniejszanie długu Grecji, ale też utrzymanie maksimum wymagań, jeśli chodzi o reformy. Aleksander Smolar nie jest pewny, czy obecny rząd jest w stanie zreformować państwo. – Jeśli nie zreformują państwa, zakończy się to bankructwem Grecji i prawdopodobnie wyjściem ze strefy euro – zaznaczył. Zdaniem gościa Jedynki, opuszczenie przez Ateny eurostrefy nie nastąpi jednak w najbliższym czasie, ale może okazać się konieczne.

W programie dyskutowano również o sytuacji po wyborach w Grecji oraz o przyszłości Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wygrana greckiej Syrizy może ośmielić liderów populistycznych partii w innych częściach Europy. Przed nami rok wyborczy m.in. w Wielkiej Brytanii, Polsce, Hiszpanii czy Portugalii.
Kolejnym wygranym może być hiszpańska partia Podemos. Ugrupowanie to istnieje zaledwie od roku i już cieszy się ponad 20 proc. poparciem.

O tych problemach rozmawiali europosłowie Adam Szejnfeld (PO), Bogusław Liberadzki (SLD).

***

Tytuł audycji: Europejskie południe

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Gość: Aleksander Smolar (prezes Fundacji Batorego), Adam Szejnfeld (PO), Bogusław Liberadzki (SLD)

Data emisji: 01.02.2015

Godzina emisji: 12:25

agkm, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wicekanclerz Niemiec: nie chcemy zaostrzać sankcji wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 10:55
Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) oświadczył w czwartek, że Europa nie jest zainteresowana nakładaniem nowych, ostrzejszych sankcji na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media w Rosji: Polaków wyślą na wojnę do Donbasu?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 11:05
”Rossijskaja Gazieta” wyśmiewa stworzenie polsko-litewsko-ukraińskiej brygady. ”Na pewno cel ci żołnierze będą mieli jeden: marsz na Moskwę” - pisze ten dziennik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja się zbroi, wzmacnia armię. "Będzie odpowiedź na tarczę"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 14:52
Rosja wzmocni wojska na strategicznych odcinkach - o tym mówi minister obrony Siergiej Szojgu, nie wskazując, o które zgrupowania chodzi. Szef sztabu Rosji mówił z kolei, że armia dostanie broń, zdolną zneutralizować tarczę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Putin ma jasną strategię wojny, Zachód zawodzi". Ostrzeżenie dla NATO

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 13:28
Były zastępca sekretarza stanu za prezydentury Billa Clintona ostrzega przed Rosją. - Prezydent Putin ma jasną strategię wojny, agresji i dezinformacji - alarmuje James Rubin. Apeluje o pomoc dla Ukrainy.
rozwiń zwiń