Światowa wędrówka ludów przygniata Europę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 13:25
W zeszłym roku na stary kontynent przedarło się ćwierć miliona imigrantów. Ich liczba rośnie lawinowo. Europie do tej pory nie udało się uporać z tym zjawiskiem.
Audio
  • Jak rozwiązać problem nielegalnych uchodźców? (Jedynka/Europejskie Południe)
Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen wizytuje fregatę Schleswig-Holstein, która uczestniczy w operacji przeciwko przemytnikom ludzi przez morze Śródziemne
Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen wizytuje fregatę 'Schleswig-Holstein', która uczestniczy w operacji przeciwko przemytnikom ludzi przez morze ŚródziemneFoto: PAP/EPA/SOEREN STACHE

- Nielegalna imigracja to problem nie tylko naszego kontynentu, ale całego świata - uważa poseł Tadeusz Iwiński z SLD. Jego zdaniem, dzieje się tak, "bo Europa jest oazą stabilności i symbolem bogactwa”. Nasz kontynent próbuje się bronić. Niemcy wprowadziły nawet pojęcie "twierdza Europa”. To jednak nie zdaje egzaminu, bo trzeba usuwać przyczyny zjawiska, a są nim trwające na świecie konflikty - wyjaśnia Iwiński.

Europosłanka z ramienia PO, Julia Pitera zgadza się, że problem trzeba rozwiązywać u jego podstawy, ale widzi ją inaczej niż poseł Iwiński. Pitera powołuje się na raport sporządzony na zlecenie Komisji Europejskiej. Wynika z niego, że przemyt ludzi przez morze Śródziemne, to cała gałąź przemysłu zasilana przez finansistów i banki. Europosłanka uważa, że trzeba zniszczyć system ułatwiający przemyt.

Czy Europie uda się wypracować zwarty i skuteczny sposób przeciwdziałania nielegalnej imigracji? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.   

***

Tytuł audycji: Europejskie Południe

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Julia Pitera (europosłanka z ramienia PO), Tadeusz Iwiński (poseł SLD)

Data emisji: 05.07.2015

Godzina emisji: 12.10

iz/ag

Czytaj także

Operacja na Morzu Śródziemnym. Ważna decyzja Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 21:45
Jest zgoda Unii Europejskiej na rozpoczęcie przygotowań do operacji przeciwko przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym. Zielone światło dali ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu w Brukseli.
rozwiń zwiń