Spotkanie ostatniej szansy? Szczyt UE-Turcja w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 13:30
Przywódcy Unii Europejskiej po raz kolejny spróbują w poniedziałek przekonać Turcję do zahamowania napływu migrantów do Wspólnoty oraz skutecznej walki z przemytnikami ludzi.
Audio
  • Przywódcy UE chcą przekonać Turcję do zahamowania fali migracji (Europejskie Południe/Jedynka)
Obóz na granicy grecko-macedońskiej
Obóz na granicy grecko-macedońskiejFoto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Nie brak opinii, że szczyt Unia Europejska-Turcja to spotkanie ostatniej szansy, zanim wiosną fala migracji się nasili.

Zdaniem gościa audycji "Europejskie Południe" Julii Pitery, europosłanki PO, wynik szczytu w Brukseli będzie zależał od dwóch rzeczy: od tego, czy zostanie postawiona dobra diagnoza, czyli czy zostaną odczytane wszystkie interesy oraz od tego, czy państwa członkowskie UE będą chciały współpracować ze sobą, by osiągnąć wspólny cel.

- Jeżeli jakiekolwiek państwa, w ramach Unii Europejskiej, będą demonstrowały swoje odmienne stanowisko, to będzie osłabianie Unii. Jeśli UE opracuje dobry, wspólny program i żadne z państw nie będzie demonstrowało innej postawy, tym większa jest szansa na to, że wypracuje się skuteczny scenariusz postępowania - oceniła w radiowej Jedynce.

Czytaj więcej:
imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

- Mamy sytuację, również dzięki polityce Rosji, która prowadzi naloty w Syrii, że Unia Europejska jest teraz Turcji potrzebna. Akurat w momencie, kiedy Turcja jest potrzebna 28 państwom członkowskim UE, nie tylko Brukseli jako takiej - powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

- Co jest na stole? Na stole jest kwestia wiz i pieniędzy. UE jest gotowa zwiększyć kwotę wsparcia dla Turcji. A przypominam, że w grę wchodzi nie tylko zatrzymanie tej inwazji imigrantów, ale też zmniejszenie liczby imigrantów, którzy już są w Europie. A więc przyjęcie przez Turcję tych, którzy przyjechali do Europy, ale nie mają papierów - wskazał.

W obradach szczytu weźmie udział premier Beata Szydło. Czy Polska może wystąpić z jakąś propozycją? Wysłuchaj całej dyskusji z Julią Piterą i Ryszardem Czarneckim.

Czy perspektywy europejskiego wzrostu gospodarczego współgrają z polskim "Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" zwanym planem wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego? O tym w rozmowie z Jerzym Kwiecińskim, pierwszym wiceministrem rozwoju.

***

Tytuł audycji: Europejskie Południe

Prowadzi:  Zuzanna Dąbrowska

Goście: Julia Pitera (europosłanka, PO), Ryszard Czarnecki (europoseł, PiS), Jerzy Kwieciński (wiceminister w Ministerstwie Rozwoju)

Data emisji: 6.03.2015

Godzina emisji: 12.05

kk/tj

Czytaj także

Przywódcy UE przekonają Turcję do zahamowania fali migracji?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2016 09:22
Nie brak opinii, że poniedziałkowy szczyt UE-Turcja to spotkanie ostatniej szansy, zanim wiosną fala migracji się nasili.
rozwiń zwiń