Koniec polityki "otwartych drzwi"? Kryzys migracyjny w UE

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 14:06
Europa walczy z kryzysem migracyjnym. Angela Merkel rozważa zaostrzenie polityki wobec imigrantów. Między innymi o tej sprawie mówili goście Jedynkowej audycji "Europejskie południe".
Audio
  • Koniec polityki "otwartych drzwi"? Europa walczy z kryzysem migracyjnym (Europejskie południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/KOSTAS TSIRONIS

Dariusz Rosati z Platformy Obywatelskiej mówił w radiowej Jedynce, że niemiecka polityka "otwartych drzwi" wobec migrantów jest błędna. - Ten błąd od początku był spowodowany niewłaściwą oceną sytuacji, zbyt optymistycznymi założeniami dotyczącymi skali napływu uchodźców - zaznaczył. Europoseł PO podkreślił jednak, że niemiecki rząd zdaje sobie sprawę z tego i powoli wyciąga wnioski.

- Choć kanclerz Niemiec nadal jest przywiązana do polityki "otwartych drzwi", to jednak rozumie, że po prostu trzeba ten proces kontrolować. (…) Obecnie jest to czynnik przyciągający już nawet nie uchodźców, ale przede wszystkim miliony imigrantów ekonomicznych, którzy widzą znakomitą okazję, żeby się przenieść do kraju, który zapewnia lepsze warunki bytu i świadczenia społeczne - powiedział polityk Platformy.

Serwis specjalny
imigranci1200.jpg
Imigranci w Europie

Podobnego zdania jest Bolesław Piecha. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości skrytykował niemiecki rząd za prowadzenie polityki "otwartych drzwi". - To potworny błąd - podkreślił. Według niego, w kontekście kryzysu migracyjnego, ważna jest sytuacja w Turcji oraz szczelność zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Piecha zaznaczył, że ciągle brakuje dokładnych informacji o tym, jak wygląda sytuacja na południu Europy, a w szczególności w obozach dla uchodźców. Polityk PiS zwrócił uwagę także na problem identyfikacji osób, które trafiają do państw Unii Europejskiej. Jakie - jego zdaniem - UE powinna podjąć decyzje dotyczące kryzysu migracyjnego? Można się tego dowiedzieć, słuchając całej audycji.

W "Europejskim południu" także relacja Marty Masłowskiej na temat migracji. W audycji ponadto rozmowa z Łukaszem Kisterem oraz Maciejem Milczanowskim odnośnie terroryzmu. Z kolei o sytuacji, która po zamachach panuje w Belgii opowiedziała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.

***

Tytuł audycji: Europejskie Południe

Prowadzi:  Krzysztof Grzesiowski

Goście: Bolesław Piecha (europoseł PiS), Dariusz Rosati (europoseł PO), Łukasz Kister (Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas), Maciej Milczanowski (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie)

Data emisji: 03.04.2016

Godzina emisji: 12.04

aj/asz

Czytaj także

Kryzys migracyjny: wojsko do ochrony granicy? Nowy pomysł w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 11:50
Minister obrony Austrii zapowiedział w wywiadzie dla dziennika "Die Welt" wysłanie wojska do ochrony granic przed nielegalnymi imigrantami. Hans Peter Doskozil zaproponował też utworzenie przez UE "cywilno-wojskowej misji" w celu wsparcia Grecji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesi mówią "stop". Koniec z dobrowolnym przyjmowaniem migrantów

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 12:53
Czechy przerywają dobrowolne przyjmowanie uchodźców z Iraku. To reakcja czeskiego MSW na żądanie części imigrantów o zwrot paszportów.
rozwiń zwiń