Polska od 12 lat w UE. Skok cywilizacyjny czy niespełnione nadzieje?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 13:22
Na początku wielki entuzjazm, wkrótce potem seria kryzysów. Największe rozszerzenie UE w historii wiązało się z oczekiwaniami zarówno ze strony państw dawnej Unii, jak i nowo przyjmowanych członków. Czy udało się je spełnić?
Audio
  • Jak przez ostatnich 12 lat zmieniła się Unia Europejska? (Europejskie Południe/Jedynka)
Polska należy do UE od 1 maja 2004 roku na mocy tzw. Traktatu akcesyjnego z 16 kwietnia 2003 roku (Zdjęcie ilustracyjne)
Polska należy do UE od 1 maja 2004 roku na mocy tzw. Traktatu akcesyjnego z 16 kwietnia 2003 roku (Zdjęcie ilustracyjne)Foto: flickr/EP

Mija 12 lat od największego w historii rozszerzenia Unii Europejskiej. W 2004 roku do Wspólnoty weszło 10 państw, w tym Polska. Od tego czasu Unia bardzo się zmieniła, musiała się zmagać z kolejnymi kryzysami.

Jak mówiła w Europejskim Południu korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, rozszerzenie witane było z ogromną euforią. Jak dodała, ten entuzjazm szybko zgasł, gdy na Wspólnotę spadać zaczęły kolejne kryzysy.

Eurodeputowana PO Julia Pitera jest zdania, że wciąż jednak możemy mówić głównie o pozytywnym wpływie akcesji Polski do UE. Jak podkreśliła, "nie mamy paszportów, nie mamy wiz, nie płacimy ceł". - Jest wolność i to jest największa zdobycz Unii Europejskiej - powiedziała. Wśród korzyści wymieniała możliwość studiowania i pracy w innych krajach, zdobywanie w nich nowych doświadczeń i cennej wiedzy.

Odnosząc się do zarzutów, że w UE wyraźnie zarysowuje się podział między krajami bogatszymi i biedniejszymi, zwróciła uwagę, że takie same podziały widoczne są w państwach narodowych, które mają te same problemy, co Wspólnota. W ocenie Julii Pitery, Polska zaczyna dorównywać do poziomu UE pod względem spraw socjalnych. Zwróciła też uwagę, że to Europa Zachodnia ogranicza obecnie przywileje społeczne.

Bolesław Piecha, eurodeputowany PiS uważa, że wejście Polski do UE było rzeczywistym momentem opadnięcia "żelaznej kurtyny", ponieważ zniknął wtedy podział na Europę wschodnią i zachodnią. Wśród korzyści, w jakich Polacy pokładali największe nadzieje, wymienił m.in. fundusze europejskie oraz wejście do naszego kraju zagranicznych koncernów. - Robiliśmy się polską kolorową zamiast siermiężnej - podkreślił.

Europoseł PiS podkreślił, że z czasem pojawiły się też kryzysy. W ocenie Bolesława Piechy, do dziś ważnym problemem UE pozostaje niedokończona dyskusja o tym, czy Europa ma być federacją państw czy też wspólnotą gospodarczą suwerennych krajów.

Czy Unia poradzi sobie z największymi problemami, jak kryzys migracyjny? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Gościem Europejskiego Południa był także ekspert do spraw wschodnich Paweł Kowal, który mówił o europejskich aspiracjach Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Europejskie Południe

Prowadzi:  Zuzanna Dąbrowska

Goście: Julia Pitera (europosłanka, PO), Bolesław Piecha (europoseł PiS)

Data emisji: 1.05.2016

Godzina emisji: 12.05

bk/tj

Czytaj także

Polska 12 lat temu wstąpiła do Unii Europejskiej. Co zmieniło się od tamtego czasu?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 11:49
Mija 12 lat od największego w historii rozszerzenia Unii Europejskiej. W 2004 roku do Wspólnoty weszło 10 państw, w tym Polska. Od tego czasu Unia bardzo się zmieniła, musiała się zmagać z kolejnymi kryzysami i straciła chęć do przyjmowania kolejnych krajów.
rozwiń zwiń