Co dalej z opinią KE ws. przestrzegania prawa w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 13:22
- Jak dotąd mamy gorącą dyskusję i naciski, ale myślę, że KE będzie starała się zastosować jakąś procedurę – mówi Bolesław Piecha. - Nie ma takiej możliwości, żeby nagle KE i Komisja Wenecka zmieniły zdanie i odeszły od oczekiwań wobec Polski – dodaje Danuta Hübner.
Audio
  • Komisja Europejska o stanie praworządności w Polsce (Jedynka/Europejskie Południe)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

Bolesław Piecha, eurodeputowany z ramienia PiS podkreśla, że nie ma unijnej dyrektywy nakazującej istnienie w każdym kraju Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego jego zdaniem, mamy do czynienia ze sporem pomiędzy tym, ile suwerenności ma każde państwo UE a wytyczoną kilkanaście lat temu, drogą do federalizacji UE.

Piecha dodaje, że Polska nie jest jedynym krajem stawiającym pytania o kształt UE, a Komisja Europejska sama nie bardzo wie, w którym kierunku powinna iść.

Czytaj więcej
waszczykowski 1200.jpg
Szef MSZ: dokument KE to tylko opinia i sugestia

- Polski rząd nie obraża się na Komisję Europejską, a to, że padają różne słowa to efekt dynamiki politycznej dyskusji – dodaje Piecha.

- Dialog w Europie jest niesłychanie ważnym instrumentem demokracji, który służy wyjaśnianiu problemów, dlatego nie wolno go lekceważyć – uważa była komisarz UE Danuta Hübner.

Gość Jedynki krytykuje polski rząd za to, że jego członkowie "potrafią powiedzieć do mediów, że nie mieli czasu przeczytać opinii KE i ją lekceważyć". Hübner podkreśla, że "zamiast wykorzystać procedurę dialogu, to szukamy sposobów na obrażanie się na KE i obrażanie Komisji, na znalezienie formuły, żeby dialogu uniknąć". - To jest dla mnie niepojęte - dodaje.  

Komisja Europejska wysłała polskim władzom opinię w sprawie praworządności w naszym kraju. Dokument podsumowuje prowadzony od 13 stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

***

Tytuł audycji: Europejskie południe

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Bolesław Piecha (eurodeputowany z ramienia PiS), Danuta Hübner (była komisarz UE, eurodeputowana z ramienia PO)

Data emisji: 5.06.2016

Godzina emisji: 12.10

iz/pg

Czytaj także

Premier: technokratyczne opinie biurokratów brukselskich nie pomogą Polakom

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 14:57
- Koncentrujemy się przede wszystkim dzisiaj na tym, co jest ważne dla polskich obywateli - podkreśla Beata Szydło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja chce informacji rządu nt. opinii KE o stanie praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 16:08
- Klub Platformy Obywatelskiej zwróci się do marszałka Sejmu o rozszerzenie porządku obrad o informację premier Beaty Szydło na temat środowej opinii Komisji Europejskiej - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann.
rozwiń zwiń