Co będzie z Brexitem. Wiceszef PE: Wielkiej Brytanii trzeba dać czas i szansę

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 13:45
Może trzeba będzie przeprowadzić nowe referendum w sprawie wyniku negocjacji z UE. Nie zakładałbym się teraz, że Wielka Brytania wyjdzie z UE - mówił europoseł PiS Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Europosłanka Róża Thun zaznacza, że Londyn rozważa teraz tzw. twardy i miękki scenariusz Brexitu.
Audio
  • Wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS), eurodeputowana Róża Thun (PO) o sytuacji w UE, (Europejskie Południe/Jedynka)
Nowa siedziba Rady Europejskiej. To tu będą odbywać się już za parę miesięcy spotkania szefów państw i rządów. Tu będą zapadać decyzje i toczyć się negocjacje m.in. w sprawie Brexitu
Nowa siedziba Rady Europejskiej. To tu będą odbywać się już za parę miesięcy spotkania szefów państw i rządów. Tu będą zapadać decyzje i toczyć się negocjacje m.in. w sprawie BrexituFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznacza, że Szkocja może wykorzystywać tę sytuację, by się odłączyć - mówił Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem nie wszystko jest przesądzone.

Europoseł, były premier Belgii, Guy Verhofstadt zaproponował ostatnio w jednym z artykułów, by Brytyjczycy mogli podejmować indywidualną decyzję o pozostaniu w UE – korzystać z opcji rozszerzonego obywatelstwa.

Eurposłanka Róża Thun (PO) skomentowała, że Guy Verhofstadt to polityk, który opowiada się za silną UE, ale czasem wygłasza kontrowersyjne deklaracje, co zgodne jest z jego młodzieńczym temperamentem i jest typowe dla niego. Pobudza nas do dyskusji i robi to skutecznie, to dla niego charakterystyczne - zaznaczyła.

Ryszard Czarnecki stwierdził, że nie chodzi o to, by zrobić z Wielkiej Brytanii zbiór jednostek, które będą mówić, czy chcą być w UE czy nie, ale o decyzję państwa. Wiceszef PE powiedział, ze negocjacje przed nami. Dodał, że nie należy wypychać Wielkiej Brytanii z UE. Z drugiej strony jednak nie można powiedzieć, że będą tylko prawa, a żadnych obowiązków.

Róża Thun stwierdziła przy tym, że negocjacje w sprawie Brexitu prowadzi francuski komisarz (ds. handlu wewnętrznego i usług) Michel Barnier. - Jest on człowiekiem zdyscyplinowanym, przygotowuje plan, a potem to realizuje - mówiła. Zaznaczyła, że Brytyjczycy mają teraz dwa pomysły – jeden na twarde, drugi na miękkie występowanie z UE. Dodała, że to pierwsze oznaczałoby sytuację podobną do Norwegii i Szwajcarii, które to nie płacą składki do budżetu UE, ale poprzez fundusze pomagają słabszym regionom.

Ryszard Czarnecki stwierdził, że odstąpienia Londynu od decyzji o Brexicie tak całkiem wykluczać nie można.

***

Politycy rozmawiali również o nowej siedzibie Rady Europejskiej, a także o negocjacjach w sprawie kryzysu migracyjnego i wojnie na Ukrainie oraz o perspektywach europejskich naszego sąsiada.

W drugiej części programu Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny United Nations Global Compact w Polsce, opowiadał o szarej strefie w Polsce.

***

Tytuł audycji: Europejskie południe

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Róża Thun (europosłanka PO), Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny Global Compact 

Data emisji: 11.12.2016

Godzina emisji: 12.13

agkm