Europa zmierza ku rozpadowi? Czarna prognoza Stratfor

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 14:06
Raport agencji Stratfor przewiduje, że 2017 rok będzie krytyczny dla Europy. Wybory we Francji, Niemczech i Włoszech mają zagrozić istnieniu strefy euro, a sama Unia Europejska ma zmierzać ku rozpadowi na bloki regionalne.
Audio
  • Rok 2017 będzie krytyczny dla Europy? (Jedynka/Europejskiej południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Brexit_1200_DOB.jpg
Czy jest jeszcze szansa na łagodny rozwód Londynu z Brukselą?

- Zgadzam się odnośnie Włoch - powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki w audycji "Europejskie południe". Jego zdaniem wybory w Niemczech niespodzianek nie wygenerują, a we Francji wybory wygra François Fillon, który odbierze głosy Marine Le Pen. Czarnecki dodał, że będzie to oznaczało skręt Francji w prawo, ale konsekwencją będzie też dążenie do zacieśniania integracji europejskiej. 

- Ja tak strasznie się nie boję o Niemcy, Włochy i Francję - powiedziała eurodeputowana Julia Pitera. W jej opinii kraje Europy Zachodniej poradzą sobie nawet wówczas, gdy coś zagrozi jedności Unii Europejskiej. - Pytanie, co się wtedy stanie z Polską - zwróciła uwagę Pitera i podkreśliła, że to o tym trzeba rozmawiać.  

Goście rozmawiali też o kondycji UE i strefy euro, aferze podatkowej, w którą zamieszany jest Jean Claude Juncker i mającego rozpocząć się formalnie w marcu Brexitu. 

W dalszej części audycji temat wyborów we Francji przybliżył Marcin Darmas z Ośrodka Kultury Francuskiej, a materiał na ten temat przygotowała Magdalena Skajewska. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Europejskie południe

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS), Julia Pitera (europoseł PO)

Data emisji: 8.01.2017

Godzina emisji: 12.09

fc/gs

Czytaj także

"Istnieje w Europie Partia Przyjaciół Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 13:14
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraża zaniepokojenie coraz silniejszą i wymierzoną w Unią Europejską propagandą ze strony Rosji. Raport, którego autorką jest europosłanka PiS Anna Fotyga, poparło 304 eurodeputowanych, przeciw było 179, a 208 wstrzymało się od głosu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rok już bez sporu o TK? Najważniejsze wydarzenia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 15:36
Trybunał Konstytucyjny to instytucja, o której w 2016 roku mówiono niemal codziennie. Przez rządzących postrzegana jako potencjalny hamulcowy procesu reform, przez opozycję jako ostatni bastion demokracji. Czy problem Trybunału jest już za nami i odszedł razem z minionym rokiem?
rozwiń zwiń