Z uniwersytetu na posterunek, czyli jak warszawscy żacy spędzali wakacje

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 00:30
Z okazji 200. rocznicy powołania Uniwersytetu Warszawskiego sięgamy do historii i sprawdzamy co w letniej przerwie robili warszawscy akademicy.
Audio
  • Dr Robert Gawkowski o historii wakacji warszawskich żaków (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Brama główna Uniwersytetu Warszawskiego
Brama główna Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Marcin Białek/Wikimedia Commons

Dopiero co swój jubileusz (650 lat istnienia) obchodził Uniwersytet Jagielloński, a przed nami 200. rocznica powstania Uniwersytetu Warszawskiego.

Zgodę na utworzenie uczelni wyraził w listopadzie roku 1816 car Aleksander I. Pomysł wyszedł od Stanisława Kostki Potockiego i Stanisława Staszica. - Z 1816 roku zachował się tylko akt erekcyjny - mówi dr Robert Gawkowski, znawca historii największej uczelni  w Polsce. - Wykładało wówczas 40-50 profesorów.

Historia UW była burzliwa. Uczelnia szybko przestała istnieć. - Już w 1831 roku zawieszono ją na fali represji po powstaniu listopadowym - mówi dr Gawkowski.

Od 1862 roku uczelnia istniała już nieprzerwanie, chociaż zmieniała nazwy. Była Szkołą Główną Warszawską, potem do 1918 roku funkcjonowała jako Cesarski Uniwersytet Warszawski, a językiem wykładowym był rosyjski.

Dwa stulecia - dobry początek. Uniwersytet Warszawski świętuje pod patronatem Polskiego Radia >>

Czy żacy w XIX wieku wyjeżdżali na wakacje? - Rzadko, a jeśli już, to wracali do swoich majątków - mówi gość Jedynki. - Ponad 50 proc. z nich to była młodzież szlachecka, na ogół rodem z Mazowsza. W wakacje studenci zajmowali się guwernerką, dorabiali. Wymagano wówczas zwolnienia ze studiów na lato i sprecyzowania, dokąd się jedzie. Na miejscu student musiał się zameldować na posterunku policji.

Zamożniejsi studenci wybierali się zagranicę. - Jechali na przykład do Połągi, która znajduje się na dzisiejszej Litwie. Inni do Sopotu, ale tutaj trzeba było przekroczyć granicę, więc było trudniej - mówi historyk.
W Warszawie było także sporo studentów Rosjan. - Nauczano po rosyjsku, więc było to naturalne. Rosjanie, którzy tu studiowali, wracali na wakacje do domu - mówi dr Gawkowski.

W audycji mowa o tym gdzie, kiedy i na jak długo wyjeżdżali  na wakacje. Do wysłuchania także nagranie archiwalne prof. Henryka Samsonowicza, który opowiada o wyprawach swojego ojca prof. Jana Samsonowicza - geologa.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotowała i prowadziła Dorota Truszczak.

(ew/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Polskie Radio świętuje razem z UW

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:13
Rozgłośnie oraz portal PolskieRadio.pl prezentować będą dorobek i osiągnięcia pokoleń uczonych, studentów i absolwentów UW, a także jego plany na przyszłość
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ranking uniwersytetów aktywnych w sieci. Słabe wyniki Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 18:00
"Webometrics Ranking of World Universities": Tylko cztery polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najbardziej widocznych w internecie szkół wyższych na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milestone. Polacy, którzy złamali kod Enigmy, nareszcie docenieni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:45
"Kamień milowy" to prestiżowe wyróżnienie premiujące przełomowe odkrycia, które zmieniły cywilizację. Nagrodzono polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy. Lepiej późno niż wcale!
rozwiń zwiń