Historia z indeksem w tle. Walki na największej polskiej uczelni

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 07:46
Pomimo trzech szturmów powstańcom nie udało się zdobyć budynków uniwersyteckich w czasie walk w 1944 roku w Warszawie. - Starano się zaskoczyć Niemców i w tym celu żołnierze AK skorzystali z zasłony starych budek, domów i instytucji od strony skarpy i dawnej ul. Gęstej - mówi w Jedynce dr Robert Gawkowski.
Audio
  • Uniwersytet Warszawski w czasie Powstania Warszawskiego (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Powstanie Warszawskie. Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu
Powstanie Warszawskie. Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim PrzedmieściuFoto: Wikipedia/Eugeniusz Haneman (according to Muzeum Powstania Warszawskiego) - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 197 no ISBN

Od początku okupacji teren Uniwersytetu Warszawskiego zajęli Niemcy. Uczelnia była w tym czasie zamknięta, podobnie jak inne polskie szkoły wyższe. - Tym się szczycimy, że w ten ciężki czas udało się naszej uczelni wykształcić ponad 3,5 tys. studentów, w ramach tajnego nauczania. Niemcy rzeczywiście wkroczyli na teren Uniwersytetu, ale zajmowali go na raty - tłumaczy w "Naukowym zawrót głowy" dr Robert Gawkowski z archiwum Uniwersytetu Warszawskiego. Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>> W czasie Powstania Warszawskiego, już od 1 sierpnia 1944 roku toczyły się walki także o  Uniwersytet Warszawski, gdzie stacjonowali Niemcy. Terenu broniły dwie kompanie piechoty i tak zwani ozdrowieńcy, czyli żołnierze niemieccy, którzy przechodzili rekonwalescencję. Były trzy szturmy prowadzone przez powstańców, w tym z udziałem dwóch wozów pancernych. Jednak powstańcom nie udało się zdobyć budynków uniwersyteckich. Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>Z historią powstańczą Uniwersytetu Warszawskiego szczególnie związana jest grupa bojowa "Krybar", która próbowała przejąć kontrolę nad uniwersyteckimi budynkami. W jej szeregach byli studenci i pracownicy UW. Od 3 października 1944 do 16 stycznia 1945 niemieckie brygady specjalne burzyły dom po domu w stolicy, grabiąc wszystko, co nadawało się do wywiezienia do Niemiec. Zniszczono większość budynków Uniwersytetu Warszawskiego. "Kubuś" w ataku na Uniwersytet Warszawski >>> W audycji odtworzyliśmy te wydarzenia sprzed 70 lat. O trzech powstańczych szturmach na UW mówił dr Robert Gawkowski. Słyszeliśmy też wspomnienia prof. Janusza Paszyńskiego -  żołnierza zgrupowania "Krybar" (udostępnione radiowej Jedynce przez Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA). W 2016 roku Uniwersytet Warszawski będzie obchodził 200. rocznicę powstania. 16 lipca 2014 roku Polskie Radio podpisało z uczelnią umowę dotyczącą współpracy w ramach przygotowań do jubileuszu. Do 2016 roku na antenie radiowej Jedynki pojawi się wiele audycji związanych z 200. rocznicą powstania największej polskiej uczelni. Polskie Radio patronuje obchodom jubileuszu Uniwersytetu Warszawskiego >>>Dlaczego zdobycie Uniwersytetu Warszawskiego było tak ważne? Czy znamy nazwiska osób należących do grupy bojowej "Krybar"? Posłuchaj całej audycji.Rozmawiała Dorota Truszczak.(sm, pg)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ułańskie szable, kotek i portrety. Nieznane zdjęcia z Powstania Warszawskiego [galeria]

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 04:00
Album "63 dni życia i walki" pokazuje nieznane dotychczas sceny z 1944 roku. Zdjęcia dokumentują sposób w jaki powstańcy przygotowywali sobie jedzenie, dzieci pomagające lub walczące w powstaniu, grzebanie zmarłych. - Chcieliśmy wzbudzić emocje - mówi Andrzej Barecki, projektant graficzny albumu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie dzieci. "Piekło trwało dwa miesiące"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 17:26
Zdzisław - chłopak z Woli, Wisia, która mieszkała niedaleko Płyty Czerniakowskiej oraz Zofia ze Lwowa, którą los rzucił na powstańczy Żoliborz. Ludzie, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, dzielą się wspomnieniami w audycji "Ślady na piasku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poetka, autorka, bohaterka Powstania Warszawskiego i Syrenka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:20
Krystyna Krahelska była nie tylko poetką i autorką wielu znanych piosenek, jak "Hej chłopcy, bagnet na broń". Jej twarz patrzy na nas z pomnika warszawskiej Syrenki, do którego pozowała.
rozwiń zwiń