Historia z indeksem w tle. Lombard na Uniwersytecie Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 03:19
Na terenie dzisiejszego Uniwersytetu Warszawskiego mieściły się różne obiekty. W momencie powstania uczelni nie było jasne, że to właśnie w tym miejscu będzie się mieściła stołeczna Alma Mater.
Audio
Największa polska uczelnia w 2016 roku będzie miała 200 lat. Polskie Radio jest patronem urodzin Uniwersytetu Warszawskiego
Największa polska uczelnia w 2016 roku będzie miała 200 lat. Polskie Radio jest patronem urodzin Uniwersytetu WarszawskiegoFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Na terenie Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu znajduje się wiele zabytkowych budynków i pałaców. Siedziba władz uczelni, mieszcząca się w Pałacu Kazimierzowskim, była od XVII w. podwarszawską rezydencją królów, w której mieszkała m.in. Ludwika Maria Gonzaga. Mały Belwederek, siedziba dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, kryje w sobie wiele tajemnic.

Wystarczy przekroczyć bramę Uniwersytetu Warszawskiego, zaprojektowaną przez Stefana Szyllera, by wejść w oazę ciszy i zieleni. - Wszystkich państwa zapraszamy, bo przecież można tam się dostać bez żadnego biletu i obejrzeć wszystkie historyczne pamiątki - zachęca historyk dr Robert Gawkowski.

Jak czasy Szkoły Rycerskiej zmieniły Pałac Kazimierzowski? Czy w miejscu starego BUW miała powstać cerkiew prawosławna? O tych i innych tajemnicach uczelni opowiedział dr Robert Gawkowski.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Robert Gawkowski (historyk Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 12.05.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tak kiedyś wyglądało studenckie życie na UW

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:59
Pierwsi studenci Uniwersytetu Warszawskiego nie mogli nosić wąsów ani brody. Specjalny inspektor kontrolował ich na kwaterach, a także sprawdzał czy przesiadują w kawiarniach i gospodach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uniwersytet Warszawski, uczelnia wybitnych i wielkich Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 04:20
Wielu uczniów Uniwersytetu Warszawskiego zapisało nie tylko chlubną kartę w historii uczelni, ale również Polski. - Fryderyk Chopin nie tylko uczył się na UW, ale również tam mieszkał - opowiada dr Robert Gawkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płeć piękna przekracza progi UW

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 11:25
Pierwsze studentki zostały przyjęte na Uniwersytet Warszawski dopiero w 1915 roku. Od tego czasu uczelnia wydała wybitne absolwentki.
rozwiń zwiń