Harcerze kontra Gestapo. Akcja pod Arsenałem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 14:37
Więziony przez Niemców Jan Bytnar ps. "Rudy" oraz ranny podczas akcji Aleksy Dawidowski, ps. "Alek" zmarli 30 marca. Wykonanie wyroku śmierci na przesłuchujących "Rudego" gestapowcach powierzono harcerzom z Grup Szturmowych.
Audio
  • Harcerze kontra Gestapo. Akcja pod Arsenałem (Harcerska więź/Jedynka)
Jan Bytnar (pierwszy z prawej) z kolegami w czasie zajęć w Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda
Jan Bytnar (pierwszy z prawej) z kolegami w czasie zajęć w Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. RotwandaFoto: Wikimedia Commons/public domain

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych, oddziału specjalnego "Jerzy" Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej uwolnili więźniów przewożonych z siedziby Gestapo do więzienia na Pawiaku. Wśród uwolnionych był harcmistrz Jan Bytnar pseudonim "Rudy", komendant hufca "Południe" (pluton "Sad"). 

Aresztowany trzy dni wcześniej był brutalnie przesłuchiwany. Akcja, której pomysłodawcą był przyjaciel Bytnara Tadeusz Zawadzki "Zośka", a dowodził Stanisław Broniewski ps. "Orsza", stała się symbolem solidarności i harcerskiej więzi dla kilku pokoleń Polaków. Ranny w niej został trzeci z przyjaciół Maciej Aleksy Dawidowski, ps. "Alek". On i "Rudy" zmarli 30 marca. 

W audycji o "Rudym" i Akcji pod Arsenałem opowiadają Tytus Karlikowski ps. "Tytus", którego Bytnar przyjął do Grup Szturmowych oraz uczestnicy akcji, żołnierze późniejszego batalionu "Parasol": Tadeusz Chojko ps. "Bolec", Jerzy Zapadko ps. "Mirski" i Stanisław Jastrzębski ps. "Kopeć". Dowiadujemy się także, co działo się w Warszawie po śmierci "Alka" i "Rudego".

***

Tytuł audycji: Święta z Jedynką

Przygotował: Dariusz Kwiatkowski

Data emisji: 28.03.2016

Godzina emisji: 17.12

asz/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zdzisława Bytnar – matka "Rudego"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 05:55
- Chowałam go z wielką troskliwością, dbałam o jego bogactwo umysłowe, dbałam o to, żeby był godnym obywatelem tej Polski – mówiła o swoim synu Zdzisława Bytnar na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

73 lata temu miała miejsce Akcja pod Arsenałem. "Nie zawahali się poświęcić"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 17:52
Harcerze, kombatanci oraz przedstawiciele urzędów państwowych uczcili w Warszawie rocznicę Akcji pod Arsenałem.
rozwiń zwiń