"Epitafium dla Łupaszki" - Alicja Maciejowska i Alina Głowacka

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 22:00
Znaleziono i zidentyfikowano szczątki zamordowanych w czasach stalinowskich więźniów politycznych, a wśród nich kości legendarnego dowódcy partyzantki majora Zygmunta Szendzielarza - "Łupaszki".
Audio
  • "Epitafium dla Łupaszki" - reportaż Alicji Maciejowskiej i Aliny Głowackiej
Msza podczas uroczystości pogrzebowych Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki
Msza podczas uroczystości pogrzebowych Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Wyrok śmierci został unieważniony w 1993 roku przez Najwyższy Sąd Wojskowy, ale nie było wiadomo gdzie znajduje się miejsce spoczynku. Rozstrzeliwanych więźniów wywożono nocą i chowano w ukryciu w różnych miejscach.

W roku 2007 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pośmiertnie odznaczył majora Szendzielarza Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczysty pogrzeb odnalezionych "żołnierzy wyklętych" odbył się 27 września 2015 na warszawskich Powązkach Wojskowych. 

Szczątków ''Łupaszki'' szukano kilkadziesiąt lat. Wiosną 2013 roku odkryli i zabezpieczyli je badacze Instytutu Pamięci Narodowej podczas prac ekshumacyjnych na terenie Kwatery na Łączce, na warszawskich Powązkach.  Ustalenie tożsamości doczesnych szczątków było możliwe dzięki badaniom DNA.

Pogrzeb majora Szendzielarza odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia 2016 r. o godzinie 15:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie. Weźmie w nim udział Prezydent RP Andrzej Duda.

W archiwalnym  reportażu "Epitafium dla Łupaszki" udział wzięli żołnierze i przyjaciele majora Zygmunta Szendzielarza: Zygmunt Grunt-Mejer, Stanisław Krupa, Halina Paszta, Konstanty Pukianiec, Janina i Leon Smoleńscy, Tadeusz Wawrzyński, córka – Barbara Szendzielarz i matka pierwszej żony – Wanda Swolkień, towarzyszka ostatnich lat życia majora – Lidia Lwow-Eberle.

***

Tytuł reportażu: "Epitafium dla Łupaszki"

Autorka reportażu: Alicja Maciejowska, Alina Głowacka

Data emisji: 27.09.2015

Godzina emisji: 21.17

tj


Czytaj także

"Ocalić od zapomnienia" - reportaż Ewy Michałowskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 08:00
Kwiecień nazywany Miesiącem Pamięci Narodowej jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu a także oddania hołdu bohaterom, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
rozwiń zwiń