X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyrektor Muzeum Historii Polski: Konstytucja 3 maja miała też znaczenie symboliczne

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 14:37
- Była mitem i momentem mobilizacji narodowej, czymś, co nami wstrząsnęło. Z apatii i niemocy po konfederacji barskiej naród zaczął się podnosić i budować swoją siłę - mówił w Jedynce Robert Kostro.
Audio
  • Robert Kostro o znaczeniu Konstytucji 3 maja (3 Maja w Jedynce)
Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja, rysunek Jana Piotra Norblina
Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja, rysunek Jana Piotra NorblinaFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Dyrektor Muzeum Historii Polski tłumaczył, że Konstytucja 3 maja uderzała w propagandę państw zaborczych. - Mówiło się, że Polska była krajem, który nie potrafi się rządzić i nie przystaje do nowoczesnego świata. Polacy odpowiadali, że rozbiory nastąpiły wtedy, gdy się reformowaliśmy – powiedział Robert Kostro.

Gość Jedynki przypomniał, że w XIX wieku środowiska niepodległościowe, powstańcze oraz emigracja traktowały 3 maja jako fundament nowoczesnego, niezrealizowanego państwa polskiego – To trochę tak, jak my wspominamy Solidarność z lat 1980-81. Jako coś zgaszone w zarodku. Mit, który w dużej mierze napędzał działalność opozycyjną w latach 80. XX wieku – podkreślił rozmówca Krzysztofa Grzesiowskiego.

Święto 3 maja ustanowiono w 1919 roku, a odnowiono w roku 1990. - W związku z narzuceniem Polsce sowieckiego porządku i ponownie władzy moskiewskiej, Konstytucja 3 maja i święto 11 listopada stały się niewygodne i niepotrzebne. Cały świat i prawdziwa, dobra, ludowa Polska miały się urodzić 22 lipca 1944 roku – mówił dyrektor Muzeum Historii Polski. Porównał przy tym manifest lipcowy do konfederacji targowickiej, która również narodziła się w Rosji.

W nagraniu audycji Robert Kostro przypomniał w jakich okolicznościach uchwalono Konstytucję 3 maja, jej znaczenie dla Europy i świata.

***

Tytuł audycji: 3 Maja w Jedynce

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 3.05.2016

Godzina emisji: 11.33

tj/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święto Konstytucji 3 Maja. "Była ważnym testamentem Pierwszej Rzeczypospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 10:47
Konstytucja 3 Maja, mimo upadku Polski, pomagała przetrwać aktywnie 123 lata rozbiorów i była dla potomnych punktem odniesienia w staraniach o wolną Polskę - podkreślił kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej podczas mszy św. sprawowanej w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w intencji ojczyzny.
rozwiń zwiń