X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opozycjonista Wiesław Kęcik o wydarzeniach Sierpnia`80

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 14:00
- Wychowałem się na grobach powstańczych - tak o sobie mówi Wiesław Kęcik jeden z najdłużej więzionych w czasach PRL opozycjonistów.
Audio
  • W 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Wiesław Kęcik wspomina tamte dni (Nocne Polaków Rozmowy/Jedynka)
Warszawa, 1981 r. Członek Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, filozof, działacz opozycji niepodległościowej w PRL Wiesław Piotr Kęcik w mieszkaniu Edwarda Lipińskiego
Warszawa, 1981 r. Członek Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, filozof, działacz opozycji niepodległościowej w PRL Wiesław Piotr Kęcik w mieszkaniu Edwarda LipińskiegoFoto: PAP/Tomasz Michalak

Urodził się tuż po wojnie. - Cała moja generacja w sposób naturalny znała, rozumiała, przeżywała wojnę - tłumaczył nasz gość. 

Dobrze ocenia świadomość historyczną dzisiejszej młodzieży. - Nie znają może dokładnie szczegółowych faktów, ale są uformowani wewnątrz, mają fundament, który dostali w rodzinach, a tym fundamentem są ludzie, którzy tworzyli Solidarność. Byłem niedawno w Przemyślu na wielkim marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych - wspominał Kęcik. -  Ileż tam młodzieży było, jak wspaniale reagowali, choć petardy i okrzyki dla mnie osobiście nie są sposobem wyrażania uczuć - dodał.

Jeden z najdłużej odsiadujących wyroki więzień PRL, członek KOR, współzałożyciel Solidarności Rolników Indywidualnych wspominając ponad trzyletni pobyt w więzieniu PRL-owskim - mocno podkreślił, że "wolność ma się w sobie". - Nie rozumiem, dlaczego dziś ludzie sami się zniewalają, zamykają, izolują - przyznał nasz gość.

Wiesław Kęcki opisał poruszającą historię jego aresztowań i uwięzienia. Wyjaśnił także, jak to się stało, że nazwiska przebywających w tym czasie w aresztach opozycjonistów: Kęcika, Kuronia, Bulca i Romaszewskiego są dopisane do Porozumień Sierpniowych. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Wiesław Kęcik (opozycjonista, wiezień PRL, działacz KOR, współzałożyciel "Solidarności Rolników Indywidualnych")

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 23.10

ab/mg

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internowanie - represja i gra psychologiczna

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 19:00
– Władze PRL wprowadziły zamęt dzięki prostemu zabiegowi umieszczenia wśród opozycjonistów przestępców kryminalnych. Nawet funkcjonariusze więzienni nie wiedzieli, kim są internowani – mówił w Dwójce historyk dr hab. Marek Żukowski, autor książki "Ośrodki odosobnienia w Polsce w latach 1981-1982".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak rodziła się Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 14:00
W połowie lat 70. polityka gospodarcza ekipy Gierka uległa załamaniu. Zaopatrzenie stale się pogarszało, kolejki pod sklepami stawały się coraz dłuższe. Spłacanie zaciągniętych na Zachodzie kredytów przerastało możliwości budżetowe państwa. W tej sytuacji władze postanowiły dokonać "manewru gospodarczego". 24 czerwca 1976 ogłoszono drastyczne, nawet 70-procentowe, podwyżki cen. Dzień później doszło do żywiołowych protestów. W całym kraju strajkowało około 60 tysięcy osób w blisko stu zakładach. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do manifestacji ulicznych, zakończonych starciami z milicją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez Solidarności nie byłoby dziś wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 17:57
Sierpień 1980 roku był początkiem końca komunizmu w Polsce. Przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, które zmieniły się z czasem w falę protestów w całym kraju. Podpisane następnie porozumienia otworzyły drogę do utworzenia Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.
rozwiń zwiń