Opozycjonista Wiesław Kęcik o wydarzeniach Sierpnia`80

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 14:00
- Wychowałem się na grobach powstańczych - tak o sobie mówi Wiesław Kęcik jeden z najdłużej więzionych w czasach PRL opozycjonistów.
Audio
  • W 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Wiesław Kęcik wspomina tamte dni (Nocne Polaków Rozmowy/Jedynka)
Warszawa, 1981 r. Członek Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, filozof, działacz opozycji niepodległościowej w PRL Wiesław Piotr Kęcik w mieszkaniu Edwarda Lipińskiego
Warszawa, 1981 r. Członek Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, filozof, działacz opozycji niepodległościowej w PRL Wiesław Piotr Kęcik w mieszkaniu Edwarda LipińskiegoFoto: PAP/Tomasz Michalak

Urodził się tuż po wojnie. - Cała moja generacja w sposób naturalny znała, rozumiała, przeżywała wojnę - tłumaczył nasz gość. 

Dobrze ocenia świadomość historyczną dzisiejszej młodzieży. - Nie znają może dokładnie szczegółowych faktów, ale są uformowani wewnątrz, mają fundament, który dostali w rodzinach, a tym fundamentem są ludzie, którzy tworzyli Solidarność. Byłem niedawno w Przemyślu na wielkim marszu ku czci Żołnierzy Wyklętych - wspominał Kęcik. -  Ileż tam młodzieży było, jak wspaniale reagowali, choć petardy i okrzyki dla mnie osobiście nie są sposobem wyrażania uczuć - dodał.

Jeden z najdłużej odsiadujących wyroki więzień PRL, członek KOR, współzałożyciel Solidarności Rolników Indywidualnych wspominając ponad trzyletni pobyt w więzieniu PRL-owskim - mocno podkreślił, że "wolność ma się w sobie". - Nie rozumiem, dlaczego dziś ludzie sami się zniewalają, zamykają, izolują - przyznał nasz gość.

Wiesław Kęcki opisał poruszającą historię jego aresztowań i uwięzienia. Wyjaśnił także, jak to się stało, że nazwiska przebywających w tym czasie w aresztach opozycjonistów: Kęcika, Kuronia, Bulca i Romaszewskiego są dopisane do Porozumień Sierpniowych. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Wiesław Kęcik (opozycjonista, wiezień PRL, działacz KOR, współzałożyciel "Solidarności Rolników Indywidualnych")

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 23.10

ab/mg

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internowanie - represja i gra psychologiczna

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 19:00
– Władze PRL wprowadziły zamęt dzięki prostemu zabiegowi umieszczenia wśród opozycjonistów przestępców kryminalnych. Nawet funkcjonariusze więzienni nie wiedzieli, kim są internowani – mówił w Dwójce historyk dr hab. Marek Żukowski, autor książki "Ośrodki odosobnienia w Polsce w latach 1981-1982".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak rodziła się Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 14:00
W połowie lat 70. polityka gospodarcza ekipy Gierka uległa załamaniu. Zaopatrzenie stale się pogarszało, kolejki pod sklepami stawały się coraz dłuższe. Spłacanie zaciągniętych na Zachodzie kredytów przerastało możliwości budżetowe państwa. W tej sytuacji władze postanowiły dokonać "manewru gospodarczego". 24 czerwca 1976 ogłoszono drastyczne, nawet 70-procentowe, podwyżki cen. Dzień później doszło do żywiołowych protestów. W całym kraju strajkowało około 60 tysięcy osób w blisko stu zakładach. W Radomiu, Ursusie i Płocku doszło do manifestacji ulicznych, zakończonych starciami z milicją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez Solidarności nie byłoby dziś wolności

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 17:57
Sierpień 1980 roku był początkiem końca komunizmu w Polsce. Przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, które zmieniły się z czasem w falę protestów w całym kraju. Podpisane następnie porozumienia otworzyły drogę do utworzenia Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych.
rozwiń zwiń