Bierut i Gomułka - tajemnicze losy pierwszych sekretarzy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 15:30
Dwaj towarzysze: "Tomasz" i "Wiesław", pierwsi sekretarze partii - to bohaterowie  audycji. Czego uczy nas ich historia?
Audio
  • Rozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem o Bolesławie Bierucie i Władysławie Gomułce (Historia żywa/Jedynka)
W dniach 21-22 lipca 1946 r. odbył się Krajowy Zlot Młodzieży Związku Walki Młodych. Na zdjęciu prezydent Bolesław Bierut przemawia do uczestników zlotu. Z prawej wicepremier Władysław Gomułka
W dniach 21-22 lipca 1946 r. odbył się Krajowy Zlot Młodzieży Związku Walki Młodych. Na zdjęciu prezydent Bolesław Bierut przemawia do uczestników zlotu. Z prawej wicepremier Władysław GomułkaFoto: PAP/Władysław Forbert

"Z łaski Józefa Stalina zostaliście, tak jak dawniej z łaski cara, gubernatorem opanowanej przez Moskwę Polski" - tak w 1954 roku  mówił do Bolesława Bieruta na falach Radia Wolna Europa były funkcjonariusz bezpieki pułkownik Józef Światło.

Dlaczego zatem namiestnik Stalina w 1947 roku, zostając prezydentem, zakończył swoją przysięgę słowami "tak mi dopomóż Bóg"?   Dlaczego zmarł w Moskwie w 1956 roku, co ulica komentowała słowami: "pojechał tam w futerku, a wrócił w kuferku, bo dostał ciastko z kremem". Dlaczego jego największym przeciwnikiem był, także komunista, Władysław Gomułka, którego życie jest równie ciekawe i obfitujące w paradoksy?

W 1956 roku Gomułka był nadzieją na lepszą Polskę. W 1970 roku odszedł w niesławie po masakrze robotników na Wybrzeżu.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z udziałem prof. Andrzeja Nowaka.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 27.05.2017

Godzina emisji: 15.06

mg/zi

Czytaj także

Kulisy X Zjazdu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 15:00
Zjazd rozpoczął się 29 czerwca 1986 roku w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie pod hasłem "Więcej demokracji, więcej dyscypliny, więcej konsekwencji". Miał on określić linie rozwojowe Polski Ludowej do 2000 roku. 
rozwiń zwiń