Piknik Powstańczy. Pamięć o obrońcach PWPW

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 18:11
Działania grup rekonstrukcyjnych czy atrakcje przygotowane przez żołnierzy, policjantów bądź Muzeum Wojska Polskiego można zobaczyć w Warszawie podczas Pikniku Powstańczego zorganizowanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wydarzenie poświęcone jest powstańcom warszawskim, którzy bronili PWPW w 1944 roku. Piknik potrwa do północy.
Audio
  • Piknik Powstańczy organizowany przez PWPW (Jedynka)
Juliusz Kulesza
Juliusz KuleszaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Do PWPW w sensie dosłownym trafiłem z chwilą zawarcia związku małżeńskiego moich rodziców, bo obydwoje byli pracownikami PWPW. Można zatem stwierdzić, że gdyby nie istniała Wytwórnia Papierów Wartościowych, mnie by nie było na świecie - mówi Juliusz Kulesza pseudonim "Julek", ostatni żołnierz Armii Krajowej, który bronił PWPW w czasie Powstania Warszawskiego. - Później było mieszkanie w pobliżu, bo w bloku pracowników PWPW, więc - jak ktoś kiedyś ładnie napisał - wychowałem się w stukocie maszyn drukarskich. Później była praca w PWPW jako praktykant-rysownik - zaznacza rozmówca Krzysztofa Grzesiowskiego.

Juliusz Kulesza jest autorem kilkunastu książek o tematyce powstańczej, okupacji hitlerowskiej i Warszawie oraz wielu haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za utrwalanie pamięci historycznej oraz przekazywanie jej następnym pokoleniom. - Nadal piszę. Pracuję coraz wolniej, bo jest to charakterystyczne dla ludzi o mojej dacie urodzenia, ale 90-tka jednak nie przeszkadza mi na tyle, żeby nie pracować. Mam jeszcze trzy konkretne projekty. Może i zdążę - mówi uczestnik Powstania Warszawskiego.

Podczas pikniku odbywa się także pokaz sprzętu wojskowego z epoki oraz pokazy rekonstrukcyjne. Jednym z unikalnych eksponatów jest samochód pancerny Kubuś. - Pojazdów pancernych w powstaniu trochę zdobytych było, więc było czym jeździć i były one wykorzystywane w walkach. Wiele z tych cennych zabytków szło jednak na przemiał po wojnie, dlatego cieszymy się z tego, co mamy. Kubuś to niesłychanie cenny zabytek - mówi Tomasz Karasińsk, komendant Grupy Historycznej "Zgrupowania Radosław".

Unikatowe miejsce PWPW

Na stoisku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wśród atrakcji jest m.in. personalizacja kart dla dzieci, pokaz czerpania papieru czy okolicznościowe nadruki wykonywane na historycznej maszynie dociskowej.

Prezes PWPW Piotr Woyciechowski mówi, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych ma unikatowe miejsce na mapie spółek skarbu państwa. - Ze względu na żywotność, gdyż w przyszłym roku obchodzić będziemy 100-lecie powstania wytwórni, jak i związek z odradzającą się państwowością Polską - podkreśla. - A na naszych stoiskach prezentujemy zarówno historię, jak i nowoczesność - zaprasza.

Specjalne stanowisko przygotowało także Polskie Radio. Można na nim wziąć udział w interaktywnej zabawie, ale także posłuchać archiwalnych nagrań.

Widowisko multimedialne

Podczas pikniku zaplanowano również koncerty: Arki Nowego, Garwolińskiego Teatru Muzycznego, Teatru Muzycznego Od Czapy, Contra Mundum oraz zespołu Luxtorpeda.

Od godziny 21.30 do północy na budynku PWPW przy ul. Rybaki 35 prezentowane będzie widowisko multimedialne.

Na pikniku można również zjeść kaszę ze smalcem, marmoladę z buraków oraz napić się kawy zbożowej. W czasie pikniku odbywają się konkursy z wiedzy historycznej dla dzieci i młodzieży.

Piknik Powstańczy organizowany jest przez Fundację Reduta PWPW, a Polskie Radio jest jego patronem medialnym.

***

Rozmawia: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Roman Matuszewski (kustorz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), podpułkownik Tomasz Ogrodniczuk (szef oddziału Muzeum Broni Pancernej, Muzeum Wojska Polskiego), Tomasz Karasiński (komendant Grupy Historycznej "Zgrupowania Radosław"), Piotr Woyciechowski (prezes Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, Juliusz Kulesza pseudonim "Julek" (ostatni żołnierz Armii Krajowej, który bronił PWPW w czasie Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 10.09.2017

Godzina emisji: 15.06

kh/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. Historia reduty na Al. Jerozolimskich

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 18:27
Powstała zaraz na początku Powstania Warszawskiego. Ostatnio, podczas przemówienia na Placu Krasińskich w Warszawie, mówił o niej prezydent USA Donald Trump. W audycji przypominamy historię reduty w Alejach Jerozolimskich.
rozwiń zwiń