X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Walka z rusyfikacją i germanizacją w II połowie XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 14:49
Rusyfikacja i germanizacja miały doprowadzić do wynarodowienia ludności polskiej, żyjącej na ziemiach, które w wyniku rozbiorów znalazły się w rękach państw zaborczych. Działania zaborców spotkały się z czynnym oporem.
Audio
  • Walka z rusyfikacją i germanizacją (Historia żywa/Jedynka)
Michał Drzymała w Grodzisku Wielkopolskim
Michał Drzymała w Grodzisku WielkopolskimFoto: nieznany/"Grodzisk Wielkopolski - Zarys Dziejów" - Bogusław Polak, Grodzisk Wlkp., 1990/domena publiczna/Wikimedia Commons

Władza carska na przynależnych jej ziemiach byłej Rzeczpospolitej stworzyła cały system działań represyjnych. Stan wojenny, rusyfikacja administracji i szkolnictwa, wysiedlenia, zsyłki, przekształcanie nazw polskich miast w rosyjskie, zamknięcie Szkoły Głównej w Warszawie i utworzenie w jej miejsce Uniwersytetu Carskiego z wykładowym rosyjskim, zlikwidowanie puławskiego Instytutu Politechnicznego... Jak walczyć z tak ogromnym aparatem przemocy? O tym opowiedział w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.

- Prześladowania polskości po powstaniu styczniowym na terenie zaboru pruskiego zostały wznowione bardzo szybko. Już w 1866 roku władze pruskie wydały rozporządzenie nakazujące nauczycielom i duchowieństwu Pomorza Gdańskiego, by w nauczaniu przechodzili z języka polskiego na niemiecki. Podobne zarządzenie w tym samym roku wydano na Górnym Śląsku, a dwa lata później w Wielkopolsce. Kanclerz Otto von Bismarck otwierał nowy rozdział w historii germanizacji. Od razu pojawia się przeciwdziałanie - podkreślił historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 14.08

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ruch spiskowy po powstaniu listopadowym

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 14:58
Czy ruch spiskowy w zaborach po powstaniu listopadowym do 1855 roku, czyli do śmierci cara Mikołaja I to sukces czy porażka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rewolucja moralna" w Królestwie Polskim (1856-62)

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 15:00
"Wiatr odnowy wiał, darowano reszty kar, znów się można było śmiać" - to słowa z "Autobiografii", piosenki zespołu Perfect z początku lat 80. ubiegłego wieku. Te słowa mogą budzić odległe skojarzenie z rokiem 1856.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 1863. "Poszli nasi w bój bez broni", czyli "Chwała zwyciężonym"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 15:08
Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. I bardzo krwawym. Jego bilans był tragiczny: dziesiątki tysięcy zabitych, zesłania na Syberię, utrata majątków powstańców, rusyfikacja na niespotykaną skalę.
rozwiń zwiń