Żołnierze Wyklęci. Pamięć o bohaterach pokonanych przez sowiecką nawałnicę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 18:05
Z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. W przeddzień tego ważnego święta zapraszamy na debatę poświęconą pamięci Żołnierzy Niezłomnych. 
Audio
  • Pamięć o Żołnierzach Wyklętych (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
Uczestnicy marszu na ulicach Krakowa w 2018 roku. Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych wyruszył ze Wzgórza Wawelskiego do Parku Jordana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Uczestnicy marszu na ulicach Krakowa w 2018 roku. Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych wyruszył ze Wzgórza Wawelskiego do Parku Jordana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy WyklętychFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Prof. Janusz Odziemkowski zarysował tło historyczne, realia, w jakich przyszło żyć i działać żołnierzom podziemia antykomunistycznego. – Zaczęli działać, kiedy powstało niebezpieczeństwo zauważane, ale jeszcze niedoceniane w swoich rozmiarach, że Polska zostanie zaliczona do strefy wpływów Związku Radzieckiego. Można powiedzieć, ze pierwszy sprzeciw wobec tego, co mogłoby nastąpić, to była organizacja NIE, powstająca jeszcze w czasie wojny – mówił.

Inicjatywę uchwalenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjął prezydent Lech Kaczyński w 2010 roku. W 2011 roku sprawę pilotował Jan Żaryn. – Upamiętnienie Wyklętych było tak ważne, ponieważ była to być może najbardziej zakłamywana część naszych dziejów. Byli to żołnierze i działacze polityczni, którzy zostali zderzeni już w 1944 roku na polskich Kresach z tą nawałnicą sowiecką i zostali nie tylko brutalnie pokonani. Zostali też brutalnie zniszczeni poprzez propagandę stalinowską – mówił.

8.jpg
Obchody w Jedynce Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jakub Majmurek w jednym ze swoich tekstów pisze, że tradycja Wyklętych została wynaleziona. – To określenie, które stosuję za brytyjskim historykiem. W jakimś sensie tradycja Wyklętych jest dla mnie wynalezioną tradycją. Jestem kulturoznawcą i politologiem i posługując się warsztatem właściwym moim dyscyplinom, fascynujące było dla mnie obserwowanie, jak tradycja Wyklętych przez niektóre środowiska została fatycznie wynaleziona w ciągu ostatnich – powiedzmy - 15 lat – przyznał.

Jak Kościół odnosi się do tradycji Żołnierzy Wyklętych? – Dzisiaj mamy pozytywny obraz i Kościół dziś pokazuje, że towarzyszy temu, co przeżywa ojczyzna. Natomiast, jeśli chodzi o dekret z 1953 roku, gdzie władza komunistyczna zaprzeczyła postanowieniom dekretu z 1950 roku, trudno mi powiedzieć, czy był to głos całego episkopatu czy trzech sygnatariuszy – powiedział ks. Tomasz Trzaska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: prof. Jan Żaryn (historyk, publicysta, senator PiS), prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW), Jakub Majmurek (publicysta "Krytyki politycznej"), ks. Tomasz Trzaska (kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 23.05

abi

Czytaj także

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent: Polska przytula was do serca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 11:20
W całej Polsce odbyły się w piątek obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Polska pochyla przed wami z czcią głowę i przytula was do swojego serca jako swoje najlepsze dzieci - mówił prezydent Andrzej Duda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Żaryn: żołnierze wyklęci to przykład wzorców osobowych dla narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 12:38
- My, jako ludzie nauki, historycy, a także ja, jako polityk, bez wątpienia jesteśmy stroną, która chciałaby widzieć naród polski jako składający się z wolnych i niepodległych dusz. To w dużej mierze jest zależne od przykładów. Żołnierze wyklęci są przykładem wzorców osobowych, ludzi, którzy podejmowali tragiczne, trudne decyzje - powiedział na antenie Jedynki senator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lawina". Utwór z dramatyczną historią rodzinną w tle

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 16:26
Historia rodziny Golców jest dramatyczna, ale przez to też piękna. Jakiś czas temu Golec uOrkiestra została poproszona o napisanie muzyki do filmu "Lawina". – Film opowiada naszą osobistą, rodzinną historię – mówił w audycji Łukasz Golec.
rozwiń zwiń