X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żołnierze Wyklęci. Pamięć o bohaterach pokonanych przez sowiecką nawałnicę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 18:05
Z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. W przeddzień tego ważnego święta zapraszamy na debatę poświęconą pamięci Żołnierzy Niezłomnych. 
Audio
  • Pamięć o Żołnierzach Wyklętych (Gdzie jest Pan Cogito?/Jedynka)
Uczestnicy marszu na ulicach Krakowa w 2018 roku. Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych wyruszył ze Wzgórza Wawelskiego do Parku Jordana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Uczestnicy marszu na ulicach Krakowa w 2018 roku. Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych wyruszył ze Wzgórza Wawelskiego do Parku Jordana w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy WyklętychFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Prof. Janusz Odziemkowski zarysował tło historyczne, realia, w jakich przyszło żyć i działać żołnierzom podziemia antykomunistycznego. – Zaczęli działać, kiedy powstało niebezpieczeństwo zauważane, ale jeszcze niedoceniane w swoich rozmiarach, że Polska zostanie zaliczona do strefy wpływów Związku Radzieckiego. Można powiedzieć, ze pierwszy sprzeciw wobec tego, co mogłoby nastąpić, to była organizacja NIE, powstająca jeszcze w czasie wojny – mówił.

Inicjatywę uchwalenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjął prezydent Lech Kaczyński w 2010 roku. W 2011 roku sprawę pilotował Jan Żaryn. – Upamiętnienie Wyklętych było tak ważne, ponieważ była to być może najbardziej zakłamywana część naszych dziejów. Byli to żołnierze i działacze polityczni, którzy zostali zderzeni już w 1944 roku na polskich Kresach z tą nawałnicą sowiecką i zostali nie tylko brutalnie pokonani. Zostali też brutalnie zniszczeni poprzez propagandę stalinowską – mówił.

8.jpg
Obchody w Jedynce Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jakub Majmurek w jednym ze swoich tekstów pisze, że tradycja Wyklętych została wynaleziona. – To określenie, które stosuję za brytyjskim historykiem. W jakimś sensie tradycja Wyklętych jest dla mnie wynalezioną tradycją. Jestem kulturoznawcą i politologiem i posługując się warsztatem właściwym moim dyscyplinom, fascynujące było dla mnie obserwowanie, jak tradycja Wyklętych przez niektóre środowiska została fatycznie wynaleziona w ciągu ostatnich – powiedzmy - 15 lat – przyznał.

Jak Kościół odnosi się do tradycji Żołnierzy Wyklętych? – Dzisiaj mamy pozytywny obraz i Kościół dziś pokazuje, że towarzyszy temu, co przeżywa ojczyzna. Natomiast, jeśli chodzi o dekret z 1953 roku, gdzie władza komunistyczna zaprzeczyła postanowieniom dekretu z 1950 roku, trudno mi powiedzieć, czy był to głos całego episkopatu czy trzech sygnatariuszy – powiedział ks. Tomasz Trzaska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska

Gość: prof. Jan Żaryn (historyk, publicysta, senator PiS), prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW), Jakub Majmurek (publicysta "Krytyki politycznej"), ks. Tomasz Trzaska (kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

Data emisji: 28.02.2019

Godzina emisji: 23.05

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent: Polska przytula was do serca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 11:20
W całej Polsce odbyły się w piątek obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Polska pochyla przed wami z czcią głowę i przytula was do swojego serca jako swoje najlepsze dzieci - mówił prezydent Andrzej Duda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Żaryn: żołnierze wyklęci to przykład wzorców osobowych dla narodu polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 12:38
- My, jako ludzie nauki, historycy, a także ja, jako polityk, bez wątpienia jesteśmy stroną, która chciałaby widzieć naród polski jako składający się z wolnych i niepodległych dusz. To w dużej mierze jest zależne od przykładów. Żołnierze wyklęci są przykładem wzorców osobowych, ludzi, którzy podejmowali tragiczne, trudne decyzje - powiedział na antenie Jedynki senator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lawina". Utwór z dramatyczną historią rodzinną w tle

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 16:26
Historia rodziny Golców jest dramatyczna, ale przez to też piękna. Jakiś czas temu Golec uOrkiestra została poproszona o napisanie muzyki do filmu "Lawina". – Film opowiada naszą osobistą, rodzinną historię – mówił w audycji Łukasz Golec.
rozwiń zwiń