Jan Żaryn: nasz świat kultury jest uwikłany w kompleks polskości

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:28
- Należę do rodziny inteligenckiej, w której od pokoleń pojawiali się ludzie wpisujący się w historię naszego narodu - mówi prof. Jan Żaryn. W Jedynce opowiada o tym, jak ważnym elementem edukacji młodzieży jest historia i dlaczego jako naród, powinniśmy być dumni ze swojej polskości. 
Audio
  • Prof. Jan Żaryn w rozmowie o znaczeniu historii w polskim społeczeństwie. (Wieczór z historią/Jedynka)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Byłem wychowywany w świadomości, że rodzina to takie miejsce, które kształtuje człowieka potrzebnego Polsce - opowiada profesor. Twierdzi, że edukowanie młodych ludzi z zakresu historii jest bardzo ważne, a sam przedmiot powinien nie tylko dostarczać merytorycznej wiedzy, ale także wychowywać młode pokolenie. Ekspert twierdzi, że przestrzeń publiczna w Polsce jest przesiąknięta pamięcią po bohaterach historycznych, co o Polsce jako narodzie świadczy, jego zdaniem, bardzo dobrze.

Jan Żaryn twierdzi, że nasze społeczeństwo jest uwikłane w kompleks polskości, co przekłada się na znaczne obniżenie zainteresowania przez inteligencję strefą kultury. - Znaczna część polskiej inteligencji nie ma potrzeby funkcjonowania w polskiej kulturze, pomimo tego, że ma przecież mocne narzędzia oddziaływania i mogłaby skutecznie wpływać na rozwój kultury w naszym kraju - mówi gość Jedynki. 

Czy konsumpcjonizm jest czymś złym? Czy miłość do ojczyzny jest ważna dla społeczeństwa polskiego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Wieczór z historią" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Lech Makowiecki

Gość: prof. Jan Żaryn (historyk)

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 23.05

K.A/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robert Kaczmarek: historia PRL-u jest źle opowiedziana

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 14:07
Robert Kaczmarek jest reżyserem, scenarzystą, producentem filmowym i autorem filmów dokumentalnych m.in. "Towarzysz generał idzie na wojnę", "TW Bolek".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura narodowa Polski. Jak wygląda jej historia?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 14:22
Jak wyglądała kwestia odzyskania dóbr narodowych przez Polskę? Czy do archiwizacji pamiątek podchodzi się z szacunkiem w naszym kraju? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Nowak: jesteśmy jednym z nielicznych narodów, który potrafił więcej dać niż zabrać

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 17:47
- Powinniśmy więcej dbać o pamięć i o historię. Mam wielką pretensję do edukacji w Polsce, że ludzie pozapominali, jakim wspaniałym narodem jesteśmy – mówi w audycji Andrzej Nowak, lider i założyciel zespołów TSA i Złe Psy.
rozwiń zwiń