X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gen. Kazimierz Sosnkowski. Zapomniany bohater listopada 1918

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 20:20
50 lat temu, 11 października 1969 roku, zmarł w Kanadzie generał Kazimierz Sosnkowski. Był on jedną z najważniejszych postaci II Rzeczypospolitej, bliskim współpracownikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, ale również… prezesem Polonii Warszawa i jej zagorzałym kibicem.
Audio
  • Dlaczego gen. Kazimierza Sosnkowski był wielkim Polakiem? (Jedynka/ Wieczór Odkrywców)
Kazimierz Sosnkowski
Kazimierz Sosnkowski Foto: NAC

- Potrafił jako ideowy piłsudczyk, zawsze wierny marszałkowski, mieć swoje zdanie. Dlatego nie zawsze miał podobne zdanie, co jego nauczyciel. Był człowiekiem, który świetnie umiał rozmawiać z ludźmi różnych opcji politycznych - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN, który w swoim dziele "Budowniczowie II Rzeczypospolitej" poświęcił generałowi Sosnkowskiemu wiele miejsca.

Drugi po marszałku Józefie Piłsudskim

Generał Kazimierz Sosnkowski przez wiele lat odgrywał rolę drugiej osoby w obozie politycznym związanym z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

- Józef Piłsudski miał do niego olbrzymie zaufanie. Często zajmując się zagadnieniami społeczno-politycznymi, nie było go w I Brygadzie (J. Piłsudskiego - red.) i zwycięskimi bitwami kierował Sosnkowski, który był bohaterem i dowódca Legionów oraz praktycznym organizatorem zwycięskich bitew legionowych - słyszymy.

Architekt II Rzeczypospolitej

W 1918 roku generał Kazimierz Sosnkowski doprowadził do ugody między Józefem Piłsudskim, a Romanem Dmowskim i do powołania pierwszego uznanego przez Zachód rządu polskiego - gabinetu Ignacego Jana Paderewskiego.

Profesor Marian Kukiel w swoim dziele "Dzieje Polski porozbiorowe" zalicza Kazimierza Sosnkowskiego do głównych architektów II Rzeczypospolitej i uważa, że jego zasługi w odzyskaniu niepodległości po 123 latach zaborów były i są niedoceniane.

Kiedy generał Kazimierz Sosnkowski poznał marszałka Józefa Piłsudskiego? Dlaczego gen. Sosnkowski nie chciał być ministrem? Z jakiego powodu gen. Sosnkowski był izolowany od przygotowań do przewrotu majowego? Dlaczego był przeciwnikiem wybuchu Powstania Warszawskiego?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Piłsudski planował atak na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 19:19
We wtorek 5 grudnia przypada 150 rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy już wszystko o nim wiemy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowniczowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 19:30
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe dzięki rozpadowi mocarstw zaborczych po I wojnie światowej i sytuacji politycznej po zakończeniu wojny.
rozwiń zwiń