Gen. Kazimierz Sosnkowski. Zapomniany bohater listopada 1918

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 20:20
50 lat temu, 11 października 1969 roku, zmarł w Kanadzie generał Kazimierz Sosnkowski. Był on jedną z najważniejszych postaci II Rzeczypospolitej, bliskim współpracownikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, ale również… prezesem Polonii Warszawa i jej zagorzałym kibicem.
Audio
  • Dlaczego gen. Kazimierza Sosnkowski był wielkim Polakiem? (Jedynka/ Wieczór Odkrywców)
Kazimierz Sosnkowski
Kazimierz Sosnkowski Foto: NAC

- Potrafił jako ideowy piłsudczyk, zawsze wierny marszałkowski, mieć swoje zdanie. Dlatego nie zawsze miał podobne zdanie, co jego nauczyciel. Był człowiekiem, który świetnie umiał rozmawiać z ludźmi różnych opcji politycznych - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN, który w swoim dziele "Budowniczowie II Rzeczypospolitej" poświęcił generałowi Sosnkowskiemu wiele miejsca.

Drugi po marszałku Józefie Piłsudskim

Generał Kazimierz Sosnkowski przez wiele lat odgrywał rolę drugiej osoby w obozie politycznym związanym z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

- Józef Piłsudski miał do niego olbrzymie zaufanie. Często zajmując się zagadnieniami społeczno-politycznymi, nie było go w I Brygadzie (J. Piłsudskiego - red.) i zwycięskimi bitwami kierował Sosnkowski, który był bohaterem i dowódca Legionów oraz praktycznym organizatorem zwycięskich bitew legionowych - słyszymy.

Architekt II Rzeczypospolitej

W 1918 roku generał Kazimierz Sosnkowski doprowadził do ugody między Józefem Piłsudskim, a Romanem Dmowskim i do powołania pierwszego uznanego przez Zachód rządu polskiego - gabinetu Ignacego Jana Paderewskiego.

Profesor Marian Kukiel w swoim dziele "Dzieje Polski porozbiorowe" zalicza Kazimierza Sosnkowskiego do głównych architektów II Rzeczypospolitej i uważa, że jego zasługi w odzyskaniu niepodległości po 123 latach zaborów były i są niedoceniane.

Kiedy generał Kazimierz Sosnkowski poznał marszałka Józefa Piłsudskiego? Dlaczego gen. Sosnkowski nie chciał być ministrem? Z jakiego powodu gen. Sosnkowski był izolowany od przygotowań do przewrotu majowego? Dlaczego był przeciwnikiem wybuchu Powstania Warszawskiego?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Czytaj także

Józef Piłsudski planował atak na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 19:19
We wtorek 5 grudnia przypada 150 rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy już wszystko o nim wiemy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowniczowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 19:30
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe dzięki rozpadowi mocarstw zaborczych po I wojnie światowej i sytuacji politycznej po zakończeniu wojny.
rozwiń zwiń