Miłość w obozie śmierci. To było możliwe

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 19:07
W piekle obozu miłość potrafiła... dokonywać cudów. Świadectwem mogą być historie dwóch zakochanych par, którym udało się uciec z Auschwitz. To wydarzenia z połowy 1944 r - jedna ucieczka miała miejsce w czerwcu, druga w lipcu.
Audio
Auschwitz-Birkenau
Auschwitz-BirkenauFoto: Shutterstock/Szymon Kaczmarczyk

Więźniowie: Edward Galiński i Jerzy Bielecki wyprowadzili z obozu swoje ukochane (obie dziewczyny były Żydówkami) przebierając się w niemieckie mundury. Jerzemu Bieleckiemu i Cyli Cybulskiej udało się dotrzeć do Generalnej Guberni. Tu musieli się rozdzielić. Przetrwali wojnę. Spotkali się jednak dopiero po 39 latach, żyjąc cały ten czas w przekonaniu, że drugi partner zginął.

Edward Galiński i Mala Zimetbaum nie mieli tyle szczęścia. Co prawda udało się im wydostać na wolność, ale po dwóch tygodniach zostali schwytani i z powrotem sprowadzeni do obozu. Tu - po ciężkim śledztwie - zostali straceni.

Przypomnamy losy tych par i opowiemy również o roli ludności zamieszkującej okolice obozu. Bez heroicznej postawy tych ludzi nie byłaby możliwa żadna ucieczka.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Bogdan Wasztyl (dokumentalista i publicysta, przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento)

Data emisji: 24.01.2020 r.

Godzina emisji: 19.09

ag


Czytaj także

Syn Witolda Pileckiego: nauczyłem się mówić o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 11:54
Filmowi "Pilecki", który trafił ostatnio do kin, towarzyszy książka "Pilecki, śladami mojego taty". Z synem rotmistrza rozmawiają w niej twórcy: Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. - Przez lata trzeba było uważać, co się mówi i do kogo - przyznał w Jedynce Andrzej Pilecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieciństwo w piekle. Wstrząsająca opowieść Barbary Gautier, byłej więźniarki Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 21:00
Jako dziecko trafiła do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tam była poddawana okrutnym, pseudomedycznym eksperymentom. Barbara Wojnarowska-Gautier w rozmowie z PolskimRadiem24.pl opowiedziała o piekle Auschwitz i o tym, jak udało jej się przeżyć. Mówiła też, czym był dla niej powrót po latach do tego miejsca i dlaczego nie wolno zakłamywać historii.
rozwiń zwiń