Prof. Hanna Kóčka-Krenz - autorka sensacyjnych odkryć na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:30
Prof. Hanna Kóčka-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do najwybitniejszych archeologów mediewistów. Swoje życie zawodowe związała z Wielkopolską, a Poznań - dzięki jej badaniom - znów odgrywa pierwszorzędną rolę w historii początków państwa polskiego. 
prof. Hanna Kóka-Krenz
prof. Hanna Kóčka-KrenzFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

NAC Jóżef Kostrzewski wykopaliska 1200.jpg
Prof. Józef Kostrzewski, czyli archeolog szczególnie istotny dla Polski

Zainteresowania archeologią 

Prof. Hanna Kóčka-Krenz zamiłowanie do nauk historycznych wyniosła z domu. Jej tata - prof. Wojciech Kóčka był wybitnym archeologiem i antropologiem. - Archeologią zainteresowałam się ze względu na profesję mojego ojca, który przez wiele lat w Poznaniu prowadził badania, również na Ostrowie Tumskim, a jak mieszkaliśmy we Wrocławiu, na tamtejszym Ostrowiu Tumskim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Hanna Kóčka-Krenz. - Jako dziecko pamiętam wizyty w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie mogłam sobie obejrzeć efekty tych badań - wspomina profesor. 

Posłuchaj
40:51 2021_01_04 23_09_54_PR1_Po_Drugiej_Stronie_Lustra.mp3 Prof. Hanna Kóčka-Krenz - autorka sensacyjnych odkryć na Ostrowie Tumskim w Poznaniu (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Antropolog prof. Wojciech Kóčka, z pochodzenia Serbołużyczanin, był współpracownikiem prof. Józefa Kostrzewskiego - odkrywcy Biskupina. - Mój ojciec wziął udział w badaniach na terenie Biskupina kierowanych przez prof. Kostrzewskiego i tam okazało się, że jest bardzo dobrym rysownikiem i znakomitym fotografem - podkreśla gość audycji. - W związku z tym musiał przedrzeć się przez zieloną granicę do Wrocławia, żeby wprowadzić do Biskupina odpowiedni sprzęt, którym w Poznaniu nie dysponowano. Przemycił doskonały aparat fotograficzny i urządzenie, które pozwalało używać samowyzwalaczy do zdjęć z balonu - dodaje. 

Palatium Mieszka I

W 1999 r. prof. Hanna Kóčka-Krenz odkryła fundamenty Palatium Mieszka I - pierwszej monumentalnej budowli na naszych ziemiach, a 10 lat później - odkopała relikty przypałacowej kaplicy zbudowanej prawdopodobnie dla Dąbrówki. 

Dlaczego Mieszko I wybrał Ostrów Tumski na miejsce budowy swojej rezydencji? - Myślę, że kierował się przede wszystkim warunkami przyrodniczymi i dogodnością położenia tej wyspy na szlaku komunikacyjnym - uważa prof. Hanna Kóčka-Krenz. - We wczesnym średniowieczu najbezpieczniej i najbardziej ekonomicznie można było poruszać się drogą wodną i Warta stanowiła właśnie taką znakomitą drogę komunikacyjną, która łączyła Wielkopolskę ze Śląskiem, a z drugiej strony - z Pomorzem - dodaje. 

Przypałacowa kaplica 

10 lat po sensacyjnym odkryciu Palatium Mieszka I prof. Hanna Kóčka-Krenz odkryła relikty kaplicy, która prawdopodobnie została zbudowana dla Dobrawy, żony Mieszka I, co wywołało wielkie poruszenie w środowisku naukowym. - Rzeczywiście udało nam się odkryć ten brakujący człon zespołu pałacowo-sakralnego, bo - jak wiedzieliśmy z innych władczych miejsc wczesnopiastowskich - budowli świeckiej powinna towarzyszyć budowla sakralna - podkreśla rozmówczyni Katarzyny Kobyleckiej. - Mieszko I przyjął chrzest i wziął za żonę chrześcijańską księżniczkę, więc musiał mieć zapewnione miejsce dla sprawowania kultu - tłumaczy gość audycji. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Prof. Hanna Kóčka-Krenz (archeolog, UAM w Poznaniu)

Data emisji: 4.01.2020 r. 

Godzina emisji: 23.10

ans 

Czytaj także

Sensacyjne odkrycia archeologiczne w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 15:54
Pozostałości olbrzymiego kościoła, którego wieża kilkaset lat temu górowała nad Poznaniem, a także około 3 tys. zabytków - głównie monet, odkryli archeolodzy w trakcie wykopalisk na pl. Kolegiackim w Poznaniu. Prace archeologiczne rozpoczęto rok temu.
rozwiń zwiń