Prof. Orłowski: rok 2014 to jeszcze nie raj, ale będzie łatwiej

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 13:58
- Przyszły rok w gospodarce nie powinien być tragiczny. Póki co wydaje się, że w strefie euro następuje stabilizacja, nasza gospodarka przyśpiesza – prognozował w Jedynce prof. Witold Orłowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.
Audio
  • Profesor Witold Orłowski przewiduje jaki gospodarczo będzie rok 2014
Prof. Witold Orłowski, ekonomista
Prof. Witold Orłowski, ekonomistaFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Przyszły rok widzę w jaśniejszych barwach co nie znaczy, że to koniec kłopotów – mówił w magazynie "Z kraju i ze świata" Witold Orłowski. Dodał jednak, że całkowitego końca kłopotów nie można się spodziewać, bo - światowy kryzys będzie trwać wiele lat. Jednak, jak pocieszał, wydaje się, że przyszły rok będzie łatwiejszy.

Według profesora prognozy dla całej Unii Europejskiej też są niezłe. - UE i sama strefa euro przeszły swój czyściec w ciągu minionych dwóch lat. W tej chwili sytuacja zaczyna się tam stabilizować. My dostaliśmy odłamkami dlatego, że jesteśmy bardzo blisko i w nas to też uderzyło - mówi Witold Orłowski.

Profesor przypomniał, że Polska prześlizgnęła się koło recesji. Mieliśmy bardzo powolny wzrost gospodarczy w pierwszym półroczu 2013, ale teraz już najgorsze minęło. I dodał, że - jak się wydaje - w Europie też najgorsze minęło.

Profesor Orłowski zwracał uwagę, że w przyszłym roku czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego i samorządów. - Zaczyna się spektakl polityczny. Jest poczucie słuszne bądź nie, że partia rządząca traci siły – mówił profesor. Jak przewidywał, teraz będziemy słuchać rzeczy również bardzo naładowanych emocjami, czasem mądrzejszych czasem mniej mądrych.

W 2014 roku spodziewane jest rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z ustawą zasadniczą nowych uregulowań dotyczących OFE. Według profesora Orłowskiego, w przyszłym roku emocje w pełni się rozbudzą i wcale nie będą motywowane tym, co wydarzy się w OFE.

iz

Zobacz więcej na temat: ekonomia media OFE senior

Czytaj także

Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego będzie bronił dwóch filarów

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 17:57
- Chcemy bronić dwufilarowego systemu emerytalnego przed zakusami polityków, którzy 2 lata temu dostrzegli łatwy sposób na rozwiązywanie bieżących problemów z równowagą rynkową za pośrednictwem filara kapitałowego - powiedział w Jedynce prof. Marian Wiśniewski, szef Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w OFE. "Nie ma na świecie funduszy emerytalnych wyłącznie akcyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 19:50
- Absurdalne jest, żeby pozostawiać emerytów - którzy mają swoje oszczędności w akcjach - w stu procentach w akcjach. Tego nigdzie na świecie nie ma. Dziwię się, że taka propozycja mogła zostać w ogóle paść. To demontaż, tylko rozłożony w czasie, całego systemu prywatnych oszczędności w ramach II filaru - uważa Ryszard Petru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd postawił na swoim. Sejm uchwalił zmiany w OFE

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 17:49
Sejm znowelizował ustawę o systemie emerytalnym. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 232 posłów, przeciwko 216. Od głosu wstrzymał się 1 poseł. Opozycja mówi o psuciu państwa.
rozwiń zwiń