Reklamy szpecą polskie miasta? Dziekoński: potrzebne są lokalne regulacje

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 13:16
Według prezydenckiego ministra Olgierda Dziekońskiego władze lokalne w Polsce niewiele mogą zrobić z reklamowym chaosem, ponieważ brakuje im instrumentów prawnych.
Audio
  • Olgierd Dziekoński, minister w Kancelarii Prezydenta o estetyce polskiego krajobrazu (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Centrum Warszawy obwieszone reklamami
Centrum Warszawy obwieszone reklamamiFoto: Wikipedia/GNU/Piotrus

W lipcu 2013 roku wpłynął do Sejmu projekt ustawy o ochronie krajobrazu, która miałaby porządkować m.in. reklamowy chaos na ulicach polskich miast i miasteczek.

- Zanieczyszczanie przestrzeni reklamami, ale nie tylko reklamami, również sposobem zagospodarowania miejsc publicznych, jest w Polsce dotkliwie widoczny - powiedział Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Gość audycji "Z kraju i ze świata" dodał, że wyraźnie widoczne jest niezadowolenie społeczne z tego stanu rzeczy.

Minister przypomniał, że także centra takich miast jak Nowy Jork i Madryt swego były jeszcze bardziej zanieczyszczone reklamami. Ponieważ mieszkańcy byli z tego powodu niezadowoleni i lokalne władze podjęły działania i uporządkowały przestrzeń publiczną. Zdaniem Olgierda Dziekońskiego w Polsce jest to również możliwe.

- Zaproponowany projekt ustawy o narzędziach prawnych na rzecz ochrony krajobrazu mówi o tym, że to władze lokalne muszą mieć możliwość faktycznego oddziaływania na ład w swojej miejscowości. Dzisiaj ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu mówi o tym, że władze lokalne odpowiadają za ład zagospodarowania w swoich miejscowościach, ale nie mogą faktycznie tego postulatu realizować, jeżeli nie mają odpowiednich instrumentów prawnych - powiedział minister.

Tymi instrumentami mają być miejscowe przepisy dotyczące reklam i małej architektury. - Bez nich władze nie mogą reagować - skomentował Dziekoński. Na razie jednak losy ustawy utknęły w martwym punkcie. W lipcu 2013 roku miało miejsce pierwsze czytanie w Sejmie, które zostało zawieszone. - Czekamy w tej chwili na opinię rządu, zbieramy też opinie z innych krajów europejskich o sposobach rozwiązywania tego problemu - wyjaśnił minister.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie miasta pięknieją. Oto przykłady

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 11:20
Można narzekać, że jest brzydko i brudno. Ale można też spojrzeć na ciekawe inicjatywy, których jest coraz więcej w naszych miastach. Sprawdziliśmy jak pięknieje Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brzydka nasza Polska cała". Transmisja wideo z dyskusji

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 11:30
Oklejone autobusy i tramwaje, wielkie płachty bijące w oczy kolorową "bylejakością". To niestety obraz większości polskich miast. "W tyglu kultury" rozmawiamy o estetyce polskiej przestrzeni publicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto naprawi krajobraz polskich miast?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:00
- Górale mawiają, że można być mądrym ogólnie albo mądrym konkretnie. Cóż z tego, że chcemy, by było ładnie, jeśli nic w tym kierunku nie robimy? - pytał retorycznie architekt i muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka. "W tyglu kultury" rozmawialiśmy o estetyce polskiej przestrzeni publicznej.
rozwiń zwiń