Samorządy czekają na unijne fundusze

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 13:25
W latach 2014-2020 Gdynia liczy na około miliard złotych, a Białystok na miliard trzysta tysięcy złotych. Jak zamierzają je wydać władze miast? O tym mówili w Jedynce prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński.
Audio
  • Gośćmi programu byli Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i Adam Poliński, wiceprezydent Białegostoku (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: europa.eu

Rząd ma zaakceptować we wtorek tzw. Programy Operacyjne, umożliwiające wydawanie pieniędzy unijnych w latach 2014-2020. Ich zaakceptowanie otworzy drogę do szczegółowych negocjacji z Komisją Europejską. Polska ma do dyspozycji prawie 77 mld euro, w ramach 6 krajów programów operacyjnych na realizację polityki spójności i 16 programów regionalnych.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, był pytany w magazynie "Z kraju i ze świata", dlaczego nie może się porozumieć z prezydentem Gdańska, bo bez specjalnej instytucji formalizującej współpracę trójmiejskich gmin może podobno przepaść sporo pieniędzy z UE, nawet 119 mln złotych. – Nie ma takiego ryzyka, by nie wypracować wspólnego stanowiska i nie ma zagrożenia utraty tych środków – zapewniał Wojciech Szczurek. Wyjaśnił, że są różne pomysły na to, w jaki sposób zbudować formę organizacyjną tzw. ZIT-u (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). - Są jeszcze trzy miesiące, by wypracować formułę porozumienia – powiedział prezydent Gdyni.

Wojciech Szczurek mówił, że do tej pory na Pomorzu wspólnie zrealizowano szereg projektów. To m.in. kolej metropolitarna, system Tristar, czy wspólne zarządzanie komunikacją miejską.

Gdynia ma otrzymać 210 mln złotych na modernizację portu. Wojciech Szczurek mówi, że realizacje takich projektów jak autostrady, otwierają porty komunikacyjnie. Dodał, że wcześniej porty niemieckie obsługiwały wcześniej m.in. ładunki z południa Polski.

Prezydent Gdyni mówi, że w latach 2014-2020 miasto może otrzymać około miliarda złotych. Wojciech Szczurek dodał przy tym, że kolejne siedmioletnia perspektywa finansowa UE prawdopodobnie nie będzie już tak szczodra dla Polski.

Wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński powiedział, że władze miasta cieszą się z efektów, które dają środki unijne. – To nowe tereny inwestycyjne, park naukowo-technologiczny, nowoczesny transport, inwestycje w zakresie ochrony środowiska – wyliczał. Zaznaczył, że program operacyjny ”Polska Wschodnia” daje dużą szansę na rozwój. Dodał, że ważny będzie dalszy rozwój transportu zbiorowego na terenie Białegostoku, rozbudowa układu dróg na terenie miasta.

Białystok uzyskał w poprzedniej perspektywie finansowej kwotę rzędu miliarda trzystu milionów złotych i Adam Poliński liczy na podobną sumę w kolejnym siedmioleciu.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

agkm

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Fundusze unijne 2014-20: łatwiej będzie je stracić

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 10:49
Fundusze z Unii Europejskiej będą wypłacane od stycznia według nowych zasad. Ich wykorzystanie będzie trudniejsze, zatem beneficjenci powinni uważać i starannie przygotowywać projekty współfinansowane z unijnej kasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska ma do wydania 73 mld euro. Na razie tracimy czas

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 12:54
Nigdy już nie dostaniemy w Unii Europejskiej tak dużych funduszy. - Niestety na razie dokładne kierunki programów nie są wyznaczone. Polska traci czas – mówi Marek Wołos z TMS Brokers.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: 4,5 mld euro z UE dla małych i średnich firm

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 16:57
4,5 miliarda euro dla małych i średnich przedsiębiorstw. Tyle ma trafić do Polski w ramach nowego budżetu unijnego - zapowiedział w Pajęcznie premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń