Onkolodzy chcą zmian: co roku można uratować całe miasteczko

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 13:00
W onkologii czas jest najważniejszy. Dlatego nie można się godzić na limity NFZ – mówił w Jedynce prof. Jacek Jassem. Onkolodzy przygotowali program zmian i liczą na pozytywną odpowiedź rządu.
Audio
  • Prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego o leczeniu raka w Polsce (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Polskie Towarzystwo Onkologiczne napisało list otwarty do premiera, prezydenta i ministra. Postuluje w nim m.in. zniesienie limitów Narodowego Funduszu Zdrowia w leczeniu nowotworów.

Jacek Jassem, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego stwierdził w magazynie "Z kraju i ze świata", że nie można się godzić na limity NFZ w leczeniu raka. - Oznaczają one, że odkładamy diagnozę i leczenie. W onkologii to jest niemożliwe. Tu czas jest najważniejszy. W odróżnieniu od innych chorób, które nie mają tak progresywnego charakteru, nowotwór nie czeka – mówił lekarz.

Prezes PTO podkreślił, że Polska jest w grupie siedmiu państw w Europie, które wydają najmniej na walkę z nowotworami. Obecnie nakłady wynoszą około 37 euro na obywatela. W krajach bogatszych to kilkakrotnie więcej, przy czym znacząco wyprzedzają nas nawet Czechy i Słowacja. Prof. Jacek Jassem mówił, że środki należały zwiększyć, a także lepiej je wydatkować.

Onkolog apelował o to, by nowotwory można było leczyć na pierwszych etapach zaawansowania choroby, bo jest to po pierwsze znacznie skuteczniejsze, po drugie kilkadziesiąt razy tańsze niż w późniejszym stadium. Lekarz przyznał, że istotnym problemem do rozwiązania są kolejki do specjalistów, w tym onkologów.

W poniedziałek 13 stycznia o 16.00 w resorcie zdrowia odbędzie się spotkanie dotyczące zmian w leczeniu raka. Czego oczekuje prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego po rozmowie z ministrem Bartoszem Arłukowiczem? Gość Jedynki ma nadzieję, że po kilku miesiącach pacjenci będą mogli odczuć zmianę, a po kilku latach problem może być rozwiązany.  Zaznacza, że PTO nie wysuwa jedynie żądań finansowych, ale proponuje również rozwiązania..

Prof. Jassem zaznaczył, że w  Polsce z powodu nowotworów umiera 90 tysięcy ludzi rocznie, a wyniki leczenia onkologicznego są o 10 procent gorsze niż w Europie. - Pokazuje to ilu ludzi można byłoby uratować. To nie bariera biologiczna czy możliwości leczenia, a związana z gorszym finansowaniem i organizacją. Na to się nie można godzić. Już dziś można by uratować populację wielkości sporego miasteczka – podkreślił onkolog.

W liście otwartym onkologów napisano, że w Polsce każdego dnia umiera 1050 osób, w tym 6 procent z powodu wypadków, a aż 25 procent z powodu nowotworów.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne zapowiada, że do końca marca będzie opracowana Strategia dla Polskiej Onkologii - polski "Cancer Plan". Pracuje nad nią grono ponad stu ekspertów w dziedzinie onkologii, zdrowia publicznego, ekonomii, organizacji specjalistów i pacjentów. Podobne strategie przyjęto ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych i 13 lat temu - we Francji. Skutkiem była spektakularna poprawa wyników leczenia nowotworów.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

Jedynka/IAR/agkm

>>>Zapis całej rozmowy

Zobacz więcej na temat: nowotwory zdrowie

Czytaj także

Watykan: wizyta polskich dzieci chorych na raka

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 17:10
Papież Franciszek przyjął na audiencji grupę 25 polskich dzieci chorych na raka, pacjentów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziś jestem blondynką", czyli kino terapeutyczne

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 13:54
- To ten rodzaj filmu, po obejrzeniu którego chce się żyć - mówi Małgorzata Borychowska o najnowszym obrazie Marca Rothemunda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie łatwiej leczyć raka. Nowe urządzenie do radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 15:02
Polscy naukowcy przygotowali prototyp mobilnego urządzenia do radioterapii śródoperacyjnej. Leczenie zostanie skrócone o kilka tygodni. Można się też spodziewać ograniczenia wznowień nowotworu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa Organizacja Zdrowia: rak coraz groźniejszy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 14:41
Leczenie zostanie skrócone o kilka tygodni. Można się też spodziewać ograniczenia wznowień nowotworu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Science": nowa metoda leczenia nowotworów osiągnięciem naukowym 2013 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:23
Metoda polega na przekierowaniu układu immunologicznego, by komórki odpornościowe bezpośrednio niszczyły komórki nowotworowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na liście wyróżniających się badaczy prestiżowego pisma "Nature"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:37
Wiktor Grochowski z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego znalazł się na pierwszym miejscu "Listy najbardziej wyróżniających się badaczy 2013 roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Supernowoczesne polskie urządzenie do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:16
Opracowane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych prototypy pozwalają łączyć już na sali operacyjnej pracę chirurga z precyzyjnym napromieniowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raka leczymy metodami historycznymi. "W wielu przypadkach na wyleczenie jest już za późno"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 09:43
Na zdiagnozowanie raka czeka się u nas 6-8 miesięcy, a dla wielu chorych to wyrok śmierci - alarmuje "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krtań odtworzona z uda. Przełomowa operacja w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 21:00
Chirurdzy wycięli nowotwór z krtani pacjentki, po czym odtworzyli ją z okostnej i fragmentu kości pobranych z uda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokonać raka, uwierzyć w siebie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 07:00
- Jestem żywym przykładem, że z tą chorobą można wygrać. Im wcześniej jest ona wykryta, tym większe są szanse, że kobieta będzie mogła normalnie funkcjonować - mówi pani Ida, szefowa organizacji Kwiat Kobiecości, która wspiera kobiety walczące z rakiem szyjki macicy.
rozwiń zwiń