Na Polanie Jakuszyckiej ukradli... śnieg

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 15:11
Co prawda nieśmiało, ale zima do nas zagląda, choć na razie jest tylko w centralnej i północno-wschodniej części kraju. Na południu Polski wiosna. Spędza to sen z powiek organizatorom zawodów Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, które w w sobotę i niedzielę odbędą się na Polanie Jakuszyckiej.
Audio
  • Dariusz Serafin o przygotowaniach do Pucharu Świata w narciarstwie biegowym (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Krzysztof Horwat szuka śniegu na Polanie Jakuszyckiej (Z kraju i ze świata/Jedynka)
  • Na Polanę Jakuszycką wyczynowców przyciąga wyjątkowy klimat - relacja Krzysztofa Horwata (Popołudnie z Jedynką)
Polana Jakuszycka czeka na Puchar Świata
Polana Jakuszycka czeka na Puchar ŚwiataFoto: materiały organizatorów

- Jeśli chodzi o sobotę, to nie ma problemu - zapewnia Dariusz Serafin, komandor Biegu Piastów i osoba odpowiedzialna za przygotowanie tras na Puchar Świata. W sobotę zaplanowano sprinty kobiet i mężczyzn.
Relacje Tomasza Zimocha i Krzysztofa Horwata z zawodów Pucharu Świata przez całą sobotę i niedzielę w radiowej Jedynce!

Większy kłopot jest z niedzielą. Do godz. 4 rano w piątek były przygotowane trasy, ale rozpadała się mżawka i trochę tras spłynęło z deszczem. Dlatego organizatorzy muszą dowieźć 40 ciężarówek śniegu. Jak to ujął gość radiowej Jedynki, skrobią go, gdzie się tylko da. W niedzielę ma się odbyć bieg kobiet na 10 kilometrów i bieg mężczyzn na 15 kilometrów techniką klasyczną. Będzie biegła Justyna Kowalczyk.

>>> PŚ w Szklarskiej Porębie: Justyna Kowalczyk chce zmniejszyć stratę do Norweżek
Dariusz Serafin podkreśla, że nie chodzi nawet o to, żeby zawody się odbyły, ale żeby trasy były jak najlepiej przygotowane. Dlatego zarówno jego, jak całą ekipę techniczną, czyli operatorów ratraków i kierowców ciężarówek czekają nieprzespane noce, ponieważ w dzień prace są wstrzymane. Zawodnicy muszą mieć komfortowe warunki do trenowania, więc dopiero po zakończeniu treningów ekipa może rozpocząć pracę. Chętnych do pomocy jest tylu, że zabrakło łopat do przerzucania śniegu.
W magazynie "Z kraju i ze świata" komandor podkreśla, że choć styczeń nie jest optymalny, jeśli chodzi o warunki śniegowe, które są najlepsze na przełomie lutego i marca, to nie pamięta, aby trasy trzeba było budować od zera. Śnieg leżał trochę wyżej w rejonie Cichej Równi, gdzie można było biegać na nartach. Ale już nie można. - Zabraliśmy turystom ten śnieg. Taka zima - przyznaje organizator.
1 marca odbędzie się Bieg Piastów, wiec należy wierzyć, że wtedy śniegu będzie już w bród. Tym bardziej, że w tym samym czasie odbędzie się Puchar Świata w maratonach FIS Marathon Cup i bieg na dystansie 50 kilometrów stylem klasycznym.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.
(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

37. Bieg Piastów. "Najważniejsi są zawodnicy"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 16:36
- W dekadzie Adama Małysza nie każdy mógł iść na skocznię i spróbować. W dekadzie Justyny Kowalczyk każda osoba może założyć narty i pobiegać - powiedział komandor 37. Biegu Piastów Dariusz Serafin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PŚ w biegach: w Jakuszycach śniegu mało, ale Kowalczyk jest pod wrażeniem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 17:56
Warunki na trasie nie będą idealne, ale zawody Pucharu Świata na Polanie Jakuszyckiej nie są zagrożone. "FIS wymaga 50 centymetrów śniegu, ale w Polsce wystarczy pięć razy mniej" - tłumaczył Dariusz Serafin odpowiedzialny za przygotowanie tras.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PŚ w Szklarskiej Porębie niezagrożony. Odwołano oficjalny trening

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:37
Zawody Pucharu Świata zaplanowane na sobotę i niedzielę na Polanie Jakuszyckiej nie są zagrożone, ale zmieniona została długość pętli podczas biegów masowych. Odwołano również oficjalny piątkowy trening.
rozwiń zwiń