X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Seremet: zagrożenie ze strony takich osób jak Trynkiewicz jest realne

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 14:02
Gość radiowej Jedynki tłumaczył, że przy tworzeniu ustawy o niebezpiecznych przestępcach otarto się o trudny dylemat. - Z jednej strony konstytucja, a z drugiej wartość w postaci ochrony ludzkiego życia - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet w audycji "Z kraju i ze świata".
Audio
  • Prokurator generalny Andrzej Seremet o ustawie dotyczącej karania niebezpiecznych przestępców (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Andrzej Seremet
Andrzej SeremetFoto: Wojciech Kusiński/PR

W środę weszła w życie ustawa o niebezpiecznych przestępcach. Wprowadza m.in. możliwość leczenia w zamkniętych ośrodkach sprawców najgroźniejszych zbrodni już po odbyciu przez nich kar więzienia.

Zdaniem Andrzeja Seremeta, niedobrze się stało, że ustawę uchwalono tak późno. - W związku z tym mamy zamieszanie. Mam jednak nadzieję, że wszystkie procedury uda się dopasować w ten sposób, żeby orzeczenie sądu zapadło w sytuacji, kiedy pan Trynkiewicz nie będzie pozbawiony wolności. Żeby ta ustawa rzeczywiście zadziałała, bo po to ją stworzono. Niezależnie od tego, że można wobec niej przestawiać pewne wątpliwości konstytucyjne - stwierdził Seremet w rozmowie z Kamilą Terpiał-Szubartowicz.

Prokurator generalny tłumaczył, że ws. ustawy zbliża się do stanowiska i opinii prof. Andrzeja Zolla, który mówił, że trudno jest dyskutować o standardach konstytucyjnych w sytuacji, kiedy ginie chociażby jeden człowiek. - Rozumiem także tych, którzy zastanawiają się, czy nie jest naruszaniem standardów demokratycznego państwa tworzenie ustawy dla jednego człowieka. Czy nie wystarczą środki mniej ingerujące w ludzką wolność - stwierdził Seremet.

Jak podkreślił, są to bardzo skomplikowane dylematy. - Nie chciałbym ich przesądzać. Sam mam mieszane odczucia - powiedział Seremet.

Obrona prokuratury ws. Antoniego Macierewicza

Prokurator generalny bronił też decyzji prokuratury, która uznała, że Antoni Macierewicz nie może odpowiadać za działania związane z rozwiązaniem Wojskowych Służb Informacyjnych, ponieważ nie był urzędnikiem państwowym. Absurdalnymi nazwał wypowiedzi tych, którzy nie znając treści postanowienia wypowiadają w tej sprawie jednoznaczne sądy. Przypomniał, że prokurator ustalił, iż zachowania Macierewicza były przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków, za co przewidziano odpowiedzialność dla funkcjonariusza publicznego. - Gdyby tylko pan Macierewicz miał przymiot funkcjonariusza publicznego, to zapewne odpowiedni zarzut zastałby mu postawiony - powiedział Seremet.

Jego zdaniem, każdy organ stosujący prawo karne powinien używać go precyzyjnie. - W kodeksie karnym mamy definicję funkcjonariusza publicznego. Jest tam mowa o tym, że jest nim pracownik innego organu państwowego. Komisja weryfikacyjna była innym organem państwowym, ale warunkiem do uznania, że pan Macierewicz jest funkcjonariuszem publicznym było to, żeby był on zatrudniony - powiedział Seremet. Prokurat generalny tłumaczył, że Macierewicz nie był zatrudniony w komisji, a jedynie brał diety. - To, że był w tym czasie wiceministrem obrony narodowej, bo ten argument często jest wysuwany, nie ma najmniejszego znaczenia. To nie była jego działalność jako wiceministra, ale jako przewodniczącego komisji - powiedział Seremet.

Prokurator generalny podkreślił, że motywy prawne w tej sprawie są dla niego przekonujące. Jednocześnie sprzeciwił się wszystkim tym, którzy nie znając treści dokumentu i prawa formują kategoryczne sądy. - Nie wystarczy nauczyć się całego słownika, żeby znać język - stwierdził Seremet.

Nie mieszajmy prawa karnego i cywilnego

Seremet zaprzeczył też jakoby w tej sprawie sprzeciwiał się prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, który mówił, że "systemowo coś nie gra", bo zasądzane są odszkodowania od państwa polskiego, a prokuratura w tych samych kwestiach umarza śledztwo.

>>>Zapis całej rozmowy

Tłumaczył, że inne są zasady i podstawy odpowiedzialności karnej, a inne odpowiedzialności cywilnej. Przypomniał, że podstawowym przepisem, który reguluje kwestie wypłaty odszkodowań tym wszystkim, którzy czuli się pokrzywdzeni raportem i wnieśli sprawy do sądu cywilnego jest art. 417 kodeksu cywilnego. - Powiada on, że Skarb Państwa, w tym przypadku MON, ponosi odpowiedzialność za naruszenia prawa przy wykonywaniu władzy publicznej. Wykonywanie władzy publicznej jest pojęciem szerszym niż pojęcie funkcjonariusza publicznego, o którym mówiliśmy wcześniej. To są właśnie różne systemy prawa karnego i cywilnego - powiedział Seremet.

Seremet mówi też w radiowej Jedynce o pojawiających się projektach reformy prokuratury.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: prokuratura ma kształt z czasów stalinowskich

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 23:59
Prokurator generalny Andrzej Seremet odpowiada za to, jak funkcjonuje Prokuratura Generalna, a ta nie funkcjonuje dobrze - powiedział w środę w TVN24 prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent dodał, że jest zwolennikiem jak najgłębszej reformy prokuratury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o izolacji groźnych przestępców wchodzi w życie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 05:46
Daje możliwość leczenia w ośrodku zamkniętym sprawców najgroźniejszych zbrodni już po odbyciu przez nich kar więzienia, a także możliwość nadzoru bez stosowania izolacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSW: państwo ma obowiązek chronić obywateli

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 08:00
- Decyzja, czy Mariusz Trynkiewicz wyjdzie na wolność zależy od sądu - powiedział w radiowej Jedynce szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. W środę wchodzi w życie ustawa o niebezpiecznych przestępcach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak będzie wyglądała "Operacja Trynkiewicz"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 10:37
24-godzinna tajna obserwacja mordercy-pedofila, a nawet - w razie zagrożenia życia - pomoc w zmianie jego tożsamości. Policja szykuje warianty działań po wyjściu na wolność Mariusza Trynkiewicza - informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trynkiewicz uznany za niebezpiecznego. Wniosek do sądu o izolację

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 18:34
Dyrektor więzienia w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego wniosek o uznanie Mariusza Trynkiewicza za osobę z zaburzeniami psychicznymi stwarzającą zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób - poinformował rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Rzeszowie-Załężu major Norbert Gaweł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seremet: Macierewicz jako szef komisji nie był funkcjonariuszem publicznym

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 13:05
- Nie ma znaczenia, że Antoni Macierewicz był wtedy wiceministrem obrony narodowej, bo likwidacja WSI nie była działaniem całej komisji Macierewicza jako wiceministra, lecz jako przewodniczącego odrębnego tworu przewidzianego ustawą - powiedział Prokurator Generalny Andrzej Seremet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski: PiS próbuje zastraszyć zwolenników komisji śledczej w sprawie likwidacji WSI

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:35
Prezydent uważa, że wokół WSI "narosło tysiąc mitów, legend, wiele ludzkiej krzywdy". Według Komorowskiego, słowa Jarosława Kaczyńskiego, że przyjdzie czas rozliczenia zwolenników komisji śledczej w sprawie WSI, to "próba zastraszenia".
rozwiń zwiń