Polana Jakuszycka podbija Sejm. "Odnajdujemy polskie perełki"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 14:04
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz otworzyła w Sejmie wystawę fotografii "Góry Izerskie - Polana Jakuszycka" zorganizowaną przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny wraz z nadleśnictwem Świeradów. Zdaniem Juliana Gozdowskiego, komandora Biegu Piastów, to dobra okazja dla promocji regionu.
Audio
  • W Sejmie otwarto wystawę "Góry Izerskie – Polana Jakuszycka" (Polska i świat/Jedynka)
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów Wiesław Krzewina podczas otwarcia wystawy Góry Izerskie - Polana Jakuszycka
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Świeradów Wiesław Krzewina podczas otwarcia wystawy "Góry Izerskie - Polana Jakuszycka"Foto: Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Wystawę fotografii "Góry Izerskie - Polana Jakuszycka" , którą w Sejmie oglądać można do 10 lutego, zorganizował Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny wraz z nadleśnictwem Świeradów.

Choć masyw izerski nie jest tak znany, jak inne polskie góry, to w regionie bardzo prężnie kwitnie polsko-czeska współpraca. Powstał tam m.in. transgraniczny Izerski Park Ciemnego Nieba. Góry Izerskie to także ciekawe tereny do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej, a w styczniu odbywają się wyścigi psich zaprzęgów.

- Chętnie przytaczamy przykłady innych krajów, chętnie wyjeżdżamy za granicę na wczasy, a potem opowiadamy jak było cudownie i pięknie. Jestem przekonana, że ta wystawa będzie dobrym początkiem i spowoduje, że to właśnie tu, w Polsce, odnajdziemy perełki. Że tu będziemy chcieli spędzać wolny czas - mówiła marszałek Sejmu Ewa Kopacz podczas otwarcia wystawy.

Julian
Julian Gozdowski (P) i Mariusz Filar (L) podczas otwarcia w Sejmie wystawy "Góry Izerskie – Polana Jakuszycka". Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W paśmie Gór Izerskich leży także miejsce szczególne dla miłośników narciarstwa biegowego - Polana Jakuszycka. Panujący tu mikroklimat pozwala przez dużą część roku cieszyć się świetnymi warunkami do biegania, a także organizować zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. Nic dziwnego, że chętnie trenuje tu mistrzyni Justyna Kowalczyk , a co roku odbywa się - w tym roku już po raz 38. - Bieg Piastów, najstarsza i największa w Polsce międzynarodowa impreza narciarska, której patronuje Radiowa Jedynka.

W tym roku Bieg oraz konkursy towarzyszące potrwają od 22 lutego do 2 marca - na jakuszyckich trasach w 9 dni odbędzie się aż 17 biegów! Już teraz zapraszamy do słuchania relacji na antenie Jedynki.

Uczestnicy
Uczestnicy na trasie 37. Biegu Piastów. Fot. bieg-piastow.pl

Relację przygotował Mariusz Filar.

Magazyn "Polska i świat" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty tuż po godz. 22.00.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PŚ w Szklarskiej Porębie: radiowa Jedynka uratowała sprint

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 09:49
- Skorzystaliśmy ze śniegu, który zgromadził się na Trasie Radiowej Jedynki. Został rozbity, zebrany i przewieziony - powiedział w "Sygnałach dnia" Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polana Jakuszycka to fajne miejsce do biegania

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 09:27
W gmach Sejmu w południe zostanie otwarta wystawa Góry Izerskie - Polana Jakuszycka. Trudno to sobie wyobrazić, ale jeszcze 30 lat temu były tam jedynie łyse połacie gór. - Nie było drzew, nie było zwierząt, a i ludzi było niewielu - mówią goście Jedynki.
rozwiń zwiń