Kancelaria prezydenta RP: sankcje wobec Ukrainy są nieuchronne

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 13:41
Zdaniem Jaromira Sokołowskiego z Kancelarii Prezydenta RP należy liczyć się z możliwością ich wprowadzenia. - Trzeba się jednak bardzo precyzyjnie zastanowić, w kogo i w jaki sposób powinny być wymierzone - powiedział gość magazynu "Z kraju i ze świata".
Audio
  • Jaromir Sokołowski o sytuacji na Ukrainie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Walki demonstrantów z milicją w centrum Kijowa
Walki demonstrantów z milicją w centrum KijowaFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

O tym, że UE powinna nałożyć na ukraińskie władze sankcje mówił w środę podczas sejmowego wystąpienia premier Donald Tusk. Poparł go w tym już prezydent Francji. Do ich zastosowania potrzeba jednak woli wszystkich państw członkowskich UE.

Gość radiowej Jedynki mówił, że trzeba się bardzo poważnie zastanowić nad precyzyjnym kształtem sankcji. - Bardzo niedobrze by się stało, gdyby miały dotykać obywateli Ukrainy, którzy z obecnym konfliktem nie mają nic wspólnego. Bardzo niedobrze by się też stało, gdyby miały rzutować na współpracę gospodarczą Ukrainy z UE - powiedział Jaromir Sokołowski. Jak tłumaczył, chodzi o to, żeby były to sankcje inteligentne, precyzyjnie wycelowane w tych, którzy naprawdę ponoszą odpowiedzialność za przelew krwi na Ukrainie.

Majdan w ogniu. Już 25 osób nie żyje [relacja]>>>

Jednak zdaniem Sokołowskiego, sankcje nie powinny być jedyną reakcją UE na wydarzenia na Ukrainie. - Ważne, by z jednej strony utrzymać nacisk, a z drugiej, jak w klasycznej rozgrywce w której używa się kija i marchewki pamiętać, że jeżeli Ukraińcy zdecydują w demokratyczny sposób o kierunku europejskim, to trzeba wysłać jednoznaczny sygnał, że są nie tylko mile widziani, ale też, że tam jest ich miejsce, a UE będzie gotowa wspierać ich w tym procesie - powiedział Sokołowski w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.

Protesty na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Sokołowski potwierdził też w radiowej Jedynce, że prezydent Bronisław Komorowski będzie rozmawiał z Wiktorem Janukowyczem o wydarzeniach na Ukrainie. - Do rozmowy dojdzie najprawdopodobniej dzisiaj w  godzinach popołudniowych - powiedział Sokołowski. Jego zdaniem, trzeba rozmawiać i apelować, by jak najszybciej powstrzymać rozlew krwi. Starać się, by na Ukrainę wrócił dialog.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj/ag

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Prezydent Janukowycz nie odebrał telefonu od prezydenta Komorowskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 23:50
Prezydent Bronisław Komorowski powiedział PAP, że we wtorek wieczorem próbował skontaktować się telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. - Nie udało się, ale mam nadzieję, że to jeszcze możliwe - podkreślił prezydent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

20.02.2014 ”Rozejm” na płonącym Majdanie. Obama proponuje rząd jedności, Gauck okrągły stół [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 05:33
Według opozycji, na tę noc planowano szturm. Mimo zawieszenia broni, władze nie rezygnują z pewnych wrogich gestów: blokują m.in. dojazd do Majdanu, ograniczono ruch pociągów z zachodu. W czwartek do Kijowa przyjadą szefowie MSZ Trójkąta Weimarskiego, po czym Unia Europejska ma podjąć decyzję o sankcjach. Wiele wskazuje na to, że pójdzie śladem USA, które nałożyły ograniczenia wizowe i zamroziły konta 20 osobom odpowiedzialnym za użycie siły na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Siwiec: na Majdanie kona demokracja

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 10:33
- Czuję się za to współodpowiedzialny. To jest również moja osobista klęska, bo przez wiele lat próbowałem tej demokracji sprzyjać - mówił w Jedynce eurodeputowany Marek Siwiec. Według oficjalnych danych w starciach opozycji z milicją na Majdanie zginęło 25 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kreml: Rosja nie wtrąca się w sprawy Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:03
Kreml uważnie śledzi wydarzenia na Ukrainie, jednak nadal nie zamierza w nie ingerować - oświadczył sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow.
rozwiń zwiń