Wojewoda podkarpacki: jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 14:22
- Podjęliśmy działania razem z szefem urzędu ds. cudzoziemców, by przygotować województwo podkarpackie na różne warianty, w tym do masowego przekraczania granicy polsko-ukraińskiej - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Chomycz-Śmigielska.
Audio
  • Wojewoda podkarpacki: jesteśmy gotowi na przyjęcie uchodźców z Ukrainy (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce
Polsko-ukraińskie przejście graniczne w MedyceFoto: PAP/Archiwum/Darek Delmanowicz

Sytuacja na Ukrainie wymyka się spod kontroli. Według informacji ukraińskich mediów, w starciach w stolicy Ukrainy zginęło w czwartek co najmniej 37 osób. Natomiast ukraińska opozycja alarmuje, że prezydent Wiktor Janukowycz chce wprowadzić stan wyjątkowy.

Gość radiowej Jedynki tłumaczyła, że Polska jest przygotowana do przyjęcia fali uchodźców z Ukrainy. Zostały wyznaczone punkty zborne i szpitale, które będą mogły udzielać pomocy potrzebującym. - Pod względem logistycznym i infrastrukturalnym województwo podkarpackie jest przygotowane do przyjęcia dużej liczby cudzoziemców - zapewniła Małgorzata Chomycz-Śmigielska w rozmowie z Przemysławem Szubartowiczem.

Starcia na Ukrainie - relacja na żywo

Na Podkarpaciu wyznaczono w sumie sześć szpitali, w którym uchodźcy mogliby być hospitalizowani. Przewidziano też miejsca do zakwaterowania dla matek z dziećmi. - Jesteśmy w stanie przyjąć nawet ponad tysiąc osób - dodała Chomycz-Śmigielska

Wojewoda podkarpacki nie potwierdziła informacji, że grupa polskich lekarzy wybiera się na Ukrainę. - Nie było to omawiane podczas posiedzenia wojewódzkiego zespołu ds. zarządzania kryzysowego. Nie potwierdza się w planach i procedurach, które przyjęliśmy i są przygotowywane do wdrożenia - powiedziała. Zapewniła natomiast, że cała logistyka, czyli transport sanitarny oraz lecznice są gotowe.

Chomycz-Śmigielska mówiła, że sytuacja na przejściach granicznych z Ukrainą monitorowana jest na bieżąco. Nadal utrzymuje się blokada drogi po stronie ukraińskiej do przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec oraz Krościenko-Smolnica. Natomiast bez problemu można przekroczyć granicę na przejściu Budomierz-Chruszew oraz w Medyce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj/ag

Zobacz więcej na temat: podkarpackie Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzy polskie szpitale gotowe na przyjęcie poszkodowanych z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:28
W przemyskim szpitalu jest też kilkunastoosobowa grupa lekarzy gotowych wyjechać na Ukrainę. - Są to lekarze ukraińscy pracujący w Przemyślu lub Polacy - wyjaśnił członek zarządu województwa podkarpackiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

21.02.2014 "Stu zabitych w Kijowie". Całonocne negocjacje z Janukowyczem. Biden dzwonił do Tuska. Apel o "bojkot Soczi" [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 05:35
Negocjacje trwają nieprzerwanie od wieczora. W Kijowie są szefowie dyplomacji Polski i Niemiec. Pośredniczą w rozmowach opozycji z Wiktorem Janukowyczem. W czwartek Rada Najwyższa uchwaliła m.in. wycofanie do koszar sił MSW i wstrzymanie ognia. Trwa liczenie ofiar wśród protestujących - według służb Majdanu zginęło już około 100 osób. W czwartek Unia Europejska zdecydowała o nałożeniu sankcji na Kijów, w związku z rozlewem krwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starcia na Ukrainie. Miron Sycz: UE zbyt długo zwleka z sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 14:22
Sytuacja w Kijowie coraz bardziej napięta. Poseł PO Miron Sycz mówił w Jedynce, że Unia Europejska powinna szybciej reagować na wydarzenia na Ukrainie.
rozwiń zwiń