X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kołodko: kary nie tylko za przemoc na Majdanie, ale też za okradanie Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:24
Profesor Grzegorz Kołodko uważa, że Ukrainie trzeba udzielić pomocy finansowej, ale dopiero wtedy, kiedy pojawi się pewność, że nowe władze faktycznie zaprowadzą porządek w skorumpowanym kraju.
Audio
  • Procesor Grzegorz Kołodko, były minister finansów, o sytuacji gospodarczej na Ukrainie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Prof. Grzegorz Kołodko  był wicepremierem i ministrem finansów w latach 19941997 i 20022003
Prof. Grzegorz Kołodko był wicepremierem i ministrem finansów w latach 1994–1997 i 2002–2003Foto: Jacek Konecki/PR

- Ukraina jeszcze nie jest bankrutem, natomiast sytuacja jest bardzo dramatyczna i niezwykle dynamiczna - powiedział profesor Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego, były minister finansów.

Ukraiński resort finansów ogłosił, że kraj potrzebuje 35 mld dolarów pomocy finansowej. Stany Zjednoczone namawiają do wzięcia pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zdaniem Grzegorza Kołodki, najprawdopodobniej ten właśnie scenariusz zostanie zrealizowany, ale będzie on obarczony bardzo rygorystycznymi warunkami, bo "Ukraina jest arcyskorumpowanym krajem".

Jak dodał, jedną skorumpowaną elitę zastępuje tam zazwyczaj kolejna, dlatego trzeba przyjrzeć się, kto tym razem obejmie rządy. Zdaniem byłego ministra finansów, konieczne są drastyczne zmiany. - Tam trzeba wymienić od spodu całą administrację. To jest kraj skorumpowany do szpiku kości - wyjaśnił ekonomista w radiowej Jedynce.

Jak dodał, świat powinien pożyczyć Ukrainie pieniądze, o ile będzie pewność, że nie zostaną one zmarnowane. Kołodko nie jest jednak optymistą w tym temacie i na razie nie widzi wielkich szans, by doszło tam do wielkich zmian. - Problem nie jest w tym, że tam są złe przepisy czy regulacje. Tam nie ma egzekutywy, nie ma zdolności do przestrzegania tego prawa - wyjaśnił.

Były wicepremier podkreślił, że aby przemiany uwiarygodnić w oczach zwykłych ludzi, trzeba zrobić porządek z oligarchami. - Nie można pozostawić rozkradzionego majątku w rękach tych, którzy to rozkradli - powiedział. Dodał, że zarówno po stronie ustępujących władz, jak i tych, którzy walczyli o zmiany są osoby, które nie mają czystego sumienia. Jego zdaniem ukraińscy krezusi mają na kontach w rajach podatkowych więcej pieniędzy niż wynoszą rezerwy walutowe ich kraju.

- Nie tylko trzeba ścigać tych, którzy są winni śmierci niewinnych demonstrantów na Majdanie, ale również tych, którzy są winni okradania tego kraju przez ponad 20 lat - powiedział Kołodko.

Były minister finansów zwrócił uwagę, że na Ukrainę nie można patrzeć w oderwaniu od reszty świata. Do antyrządowych protestów dochodzi w Egipcie, Turcji, Wenezueli i Tajlandii. Tam także giną ludzie. - Na świecie dzieje się coś bardzo niedobrego. Pewne koncepcje polityczne i ekonomiczne kompromitują się i to nie jest tylko kwestia Ukrainy - powiedział.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

bk

Komentarze3
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Piwosz2014-02-26 11:54 Zgłoś
Unia Europejska przygotowuje przepisy na takich "cwaniaków", polegające na zwrocie Narodowi korupcyjnie zagarniętego Jego majątku. Prawdopodobnie takie przepisy już funkcjonują w Rosji i źle się dzieje, że w Polsce istnieje cenzura i nawet profesorowie o tym nie wiedzą.
Skallesny2014-02-25 08:53 Zgłoś
Karę dostała ale rewolucja wypuściła ją na wolność. Tak jak rewolucja francuska Z Bastylii uwolniła 9 osób - sześciu złodziei i trzech morderców.
wiechosta2014-02-24 15:41 Zgłoś
Tymoszenko okradała Ukrainę i końca kary nie doczekała a nie wykluczone że zostanie prezydentem i dalej będzie kradła. Tak więc ostrożnie Panie Kołodko z tymi karami.

Czytaj także

Europejscy politycy będą rozmawiać o sytuacji na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 07:47
Ukraina będzie jednym z tematów rozpoczynającej się w Strasburgu sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego. Temat ten zdominuje też spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaceniuk: Ukraina jest bankrutem. Potrzebuje 35 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 14:27
- Ukraina została doprowadzona do bankructwa, skarb państwa jest pusty - oświadczył w poniedziałek szef frakcji parlamentarnej partii Batkiwszczyna, Arsenij Jaceniuk, na naradzie szefów klubów Rady Najwyższej Ukrainy. - Skarb państwa rozkradziono, państwo doprowadzono do bankructwa - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk: Pomoc Ukrainie leży w interesie Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:15
Premier powiedział, że powinniśmy teraz wesprzeć naszego wschodniego sąsiada w budowie państwa demokratycznego i stabilnego, równocześnie nie narażając na szwank żadnego istotnego polskiego interesu.
rozwiń zwiń