Borusewicz: azyl dla Janukowycza? Tak, na Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 13:22
Bogdan Borusewicz w ostrych słowach skrytykował w radiowej Jedynce Wiktora Janukowycza. Zdaniem marszałka Senatu, były prezydent Ukrainy ponosi odpowiedzialność za krwawe starcia na ulicach Kijowa.
Audio
  • Bogdan Borusewicz o sytuacji na Ukrainie (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Bogdan Borusewicz
Bogdan BorusewiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

Wiktor Janukowycz twierdzi, że nadal jest "szefem państwa" i że to, co uchwalił parlament nie jest dla niego wiążące. Takie doniesienie ukazało się w komunikacie przekazanym rosyjskiej agencji Interfax. W tym samym dokumencie, powołując się na groźby padające pod jego adresem prosi Rosję o zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jak informuje Interfax, Kreml już spełnił tę prośbę. Według niepotwierdzonych informacji rosyjskich mediów, Janukowycz przebywa w należącym do Rosji sanatorium w Barwisze pod Moskwą.

Kryzys na Krymie - relacja >>>

- Jakby się do nas zwrócił o pomoc, to też byśmy musieli rozważyć, czy dać mu azyl - mówił w audycji "Z kraju i ze świata" Bogdan Borusewicz. - Mamy takie miejsce w Warszawie, na Mokotowie, gdzie mógłby zamieszkać (areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej). Za takie rzeczy, takie miejsce jest odpowiednim hotelem. Później przekazalibyśmy go do Hagi - zaznaczył marszałek Senatu.

Napięta sytuacja panuje na Krymie. W czwartek o świcie nieznani napastnicy wtargnęli na teren gmachów parlamentu i Rady Ministrów w Symferopolu. Na miejscu jest policja, a obywatele są proszeni o niezbliżanie się do miejsca zdarzenia. Po obaleniu Wiktora Janukowycza wielu mieszkańców Krymu protestowało przeciwko nowemu porządkowi na Ukrainie.

Bogdan Borusewicz uważa, że czwartkowa akcja w Symferopolu jest prowokacją. - Ta grupa uzbrojonych ludzi chce sprowokować działania Rosji. Zakładają, że będzie reakcja ukraińska i wtedy pod hasłem "biją naszych", Rosjanie będą musieli reagować. Władimir Putin na pewno się zastanawia czy to się opłaca… To się nie opłaca! To spowodowałoby poważne konsekwencje w tej części Europy. Mógłby wybuchnąć konflikt zbrojny, który przekroczyłby to, co widzieliśmy w byłej Jugosławii - mówił w radiowej Jedynce polityk Platformy Obywatelskiej.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

>>>Zapis całej rozmowy

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

(aj)

Czytaj także

Ukraina ostrzega Rosję przed agresją wojskową. MSW: akcja na Krymie to prowokacja!

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 11:41
P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uprzedił Rosję, że jakiekolwiek ruchy Floty Czarnomorskiej będą potraktowane jako atak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janukowycz zwrócił się o ochronę Rosji. "Jest zgoda"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 13:55
Wiktor Janukowycz zwrócił się z oświadczeniem do obywateli Ukrainy, w którym powiedział, że wciąż się uważa za prawowitego prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

27.02.2014 Kryzys na Krymie. USA ostrzegają Rosję [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 22:12
Biały Dom wezwał Moskwę do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
rozwiń zwiń