X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Akademickie Biura Karier - banki wiedzy o absolwentach uczelni

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:25
Kluczową rolę w kontaktach pracodawca-uczelnia-student odgrywają Akademickie Biura Karier. Choć biura oferują wiele usług, to korzysta z nich zaledwie co trzeci student. Resort nauki chce to zmienić, chce również poszerzyć wiedzę o losach absolwentów uczelni.
Audio
  • Akademickie Biura Karier zbiorą informacje o losach absolwentów uczelni (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Akademickie Biura Karier - banki wiedzy o absolwentach uczelni
Foto: Spurkait/Wikimedia Commons/CC

Na co czwartej uczelni biur karier nie ma. Bartłomiej Banaszak, Rzecznik Praw Absolwenta przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreśla, że biura prowadzą również szeroko pojęte poradnictwo zawodowe czy edukacyjne. Tak jest w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie biura karier zakorzeniły się najlepiej. - Badają, jakie kompetencje ma student, pomagają mu w nakreśleniu kariery zawodowej. To jest spektrum, które biuro karier powinno realizować - mówi gość radiowej Jedynki. Podkreśla, że są już przykłady bardzo dobrej współpracy biur z pracodawcami i absolwentami. Inaczej jest, jeśli chodzi o praktyki i staże. - To kwestia, która zależy od profilu uczelni - zwraca uwagę. Jego zdaniem, na wielu uczelniach lepiej działa model, w którym wydziały bezpośrednio szukają pracodawców mogących zaoferować praktyki zawodowe.

Przedsiębiorczość akademicka >>> Więcej audycji z cyklu
Za jedną z kluczowych luk w polskim szkolnictwie zawodowym Bartłomiej Banaszak uważa to, że ani opinia publiczna, ani uczelnie nie wiedzą, co dzieje się z absolwentami. Jednym z głównych zadań biura karier ma być badanie losów absolwentów, co pozwoli doskonalić programy kształcenia, mieć również dostęp do porównywalnych i obiektywnych danych o sytuacji absolwentów po poszczególnych kierunkach i uczelniach.

Rzecznik wskazuje, że jeśli chodzi o pierwszą sprawę to już od 2011/2012 roku są zbierane informacje o absolwentach. Planowana nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym przewiduje, że będzie można zbierać informacje o absolwentach dzięki wykorzystaniu danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Dzięki połączeniu danych o absolwentach, będących w dyspozycji ministra, z danymi, które są w ZUS, oczywiście w sposób zgodny z zasadami ochrony danych osobowych, uzyskamy obraz, którego jeszcze nie mamy - mówi Banaszak. Będzie można stwierdzić, jak radzi sobie absolwent po konkretnym kierunku studiów na konkretnej uczelni.
Gość radiowej Jedynki uważa, że w celu polepszenia kontaktu między uczelniami i biznesem należałoby zaangażować przedsiębiorców w układanie programów nauczania, włączyć również praktyków w proces nauczania i prowadzenie zajęć.
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwaga studenci! Szykują się rewolucyjne zmiany w praktykach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 16:04
Praktyki i staże często są traktowane przez studentów tylko jako możliwość dopisania nowego doświadczenia w CV. Z kolei pracodawcy nie traktują ich poważnie, bo nie mają z nich żadnych korzyści. MNiSzW chce to zmienić i doprowadzić do sytuacji, w której staż będzie przynosił korzyść i studentom, i pracodawcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister nauki i szkolnictwa wyższego: warto wesprzeć humanistykę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 09:40
Lena Kolarska-Bobińska mówiła w "Sygnałach dnia", że światły obywatel to nie tylko ten, który myśli o innowacjach, obserwuje inne planety i buduje samoloty. - To też obywatel, który potrafi racjonalnie myśleć, argumentować, komunikować i analizować nasze historyczne dziedzictwo - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze uczelnie świata: Harvard, MIT i Stanford na czele

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:30
Jak studiować, to w USA lub w Wielkiej Brytanii. To właśnie amerykańskie i brytyjskie uniwersytety dominują na szczycie listy najbardziej prestiżowych uczelni świata. Zestawienie opublikowano w Londynie.
rozwiń zwiń