Akademickie Biura Karier - banki wiedzy o absolwentach uczelni

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:25
Kluczową rolę w kontaktach pracodawca-uczelnia-student odgrywają Akademickie Biura Karier. Choć biura oferują wiele usług, to korzysta z nich zaledwie co trzeci student. Resort nauki chce to zmienić, chce również poszerzyć wiedzę o losach absolwentów uczelni.
Audio
  • Akademickie Biura Karier zbiorą informacje o losach absolwentów uczelni (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Akademickie Biura Karier - banki wiedzy o absolwentach uczelni
Foto: Spurkait/Wikimedia Commons/CC

Na co czwartej uczelni biur karier nie ma. Bartłomiej Banaszak, Rzecznik Praw Absolwenta przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego podkreśla, że biura prowadzą również szeroko pojęte poradnictwo zawodowe czy edukacyjne. Tak jest w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie biura karier zakorzeniły się najlepiej. - Badają, jakie kompetencje ma student, pomagają mu w nakreśleniu kariery zawodowej. To jest spektrum, które biuro karier powinno realizować - mówi gość radiowej Jedynki. Podkreśla, że są już przykłady bardzo dobrej współpracy biur z pracodawcami i absolwentami. Inaczej jest, jeśli chodzi o praktyki i staże. - To kwestia, która zależy od profilu uczelni - zwraca uwagę. Jego zdaniem, na wielu uczelniach lepiej działa model, w którym wydziały bezpośrednio szukają pracodawców mogących zaoferować praktyki zawodowe.

Przedsiębiorczość akademicka >>> Więcej audycji z cyklu
Za jedną z kluczowych luk w polskim szkolnictwie zawodowym Bartłomiej Banaszak uważa to, że ani opinia publiczna, ani uczelnie nie wiedzą, co dzieje się z absolwentami. Jednym z głównych zadań biura karier ma być badanie losów absolwentów, co pozwoli doskonalić programy kształcenia, mieć również dostęp do porównywalnych i obiektywnych danych o sytuacji absolwentów po poszczególnych kierunkach i uczelniach.

Rzecznik wskazuje, że jeśli chodzi o pierwszą sprawę to już od 2011/2012 roku są zbierane informacje o absolwentach. Planowana nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym przewiduje, że będzie można zbierać informacje o absolwentach dzięki wykorzystaniu danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Dzięki połączeniu danych o absolwentach, będących w dyspozycji ministra, z danymi, które są w ZUS, oczywiście w sposób zgodny z zasadami ochrony danych osobowych, uzyskamy obraz, którego jeszcze nie mamy - mówi Banaszak. Będzie można stwierdzić, jak radzi sobie absolwent po konkretnym kierunku studiów na konkretnej uczelni.
Gość radiowej Jedynki uważa, że w celu polepszenia kontaktu między uczelniami i biznesem należałoby zaangażować przedsiębiorców w układanie programów nauczania, włączyć również praktyków w proces nauczania i prowadzenie zajęć.
Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

(ag/asz)

Czytaj także

Uwaga studenci! Szykują się rewolucyjne zmiany w praktykach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 16:04
Praktyki i staże często są traktowane przez studentów tylko jako możliwość dopisania nowego doświadczenia w CV. Z kolei pracodawcy nie traktują ich poważnie, bo nie mają z nich żadnych korzyści. MNiSzW chce to zmienić i doprowadzić do sytuacji, w której staż będzie przynosił korzyść i studentom, i pracodawcom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister nauki i szkolnictwa wyższego: warto wesprzeć humanistykę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 09:40
Lena Kolarska-Bobińska mówiła w "Sygnałach dnia", że światły obywatel to nie tylko ten, który myśli o innowacjach, obserwuje inne planety i buduje samoloty. - To też obywatel, który potrafi racjonalnie myśleć, argumentować, komunikować i analizować nasze historyczne dziedzictwo - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze uczelnie świata: Harvard, MIT i Stanford na czele

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:30
Jak studiować, to w USA lub w Wielkiej Brytanii. To właśnie amerykańskie i brytyjskie uniwersytety dominują na szczycie listy najbardziej prestiżowych uczelni świata. Zestawienie opublikowano w Londynie.
rozwiń zwiń