X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jolanta Fedak: premier Tusk jest jak cesarz

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 12:54
- Zdarzało się, że premier przebijał swoich ministrów w myśl zasady: minister nie musi być dobry, tylko cesarz. Jeśli zastosuje tę metodę, to może rozwiąże problem - tak działanie rządu w sprawie protestu opiekunów niepełnosprawnych dzieci skomentowała w radiowej Jedynce była minister pracy.
Audio
  • Jolanta Fedak o proteście w Sejmie opiekunów niepełnosprawnych dzieci (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Jolanta Fedak
Jolanta FedakFoto: W. Kusiński/PR

Opiekunowie od kilku dni okupują Sejm domagając się podwyższenia świadczeń, które otrzymują do wysokości najniższej pensji krajowej. Chcą też, by to, co robią zostało uznane za pracę zawodową. Oczekują natychmiastowych zmian w przepisach. Z protestującymi rozmawiał szef rządu i obiecał podwyżki. Od 1 maja świadczenie dla rodzica opiekującego się niepełnosprawnym dzieckiem wyniesie 1 tys. zł netto, od 1 stycznia 2015 roku kwota ta ma wynieść 1,2 tys. zł, a od 1 stycznia 2016 roku osiągnie wysokość płacy minimalnej, co na rękę oznacza 1,3 tys. zł. Nie jest to pierwsze zobowiązanie rządu w tej sprawie. Dwa lata temu Donald Tusk deklarował, że zmiany w przepisach nastąpią w 2013 roku.

- Jest zrozumiałe, że rodzice, skoro mieli przez wiele lat takie obietnice, to dziś pytają – kiedy? - mówiła w Jedynce była minister pracy Jolanta Fedak. Nie miała też wątpliwości, że dla wielu osób taki protest w Sejmie jest bardzo bolesny. Zastanawiała się także dlaczego rząd będzie czekać z podwyżką. - Jeżeli można podnieść zasiłek do minimalnej pensji za dwa lata, to czemu nie można zrobić tego teraz? - pytała była minister.

>>>Zapis całej rozmowy

Fedak przypuszcza, że wpływ na decyzje może może mieć trudna sytuacja w Europie. Jej zdaniem, nie wiadomo, czy za dwa lata będzie można zwiększać nakłady na politykę społeczną, bo w związku sytuacją na Ukrainie prawdopodobne jest ochłodzenie stosunków gospodarczych z Rosją. - To właśnie może spowodować spadek PKB w Polsce, co pociągnie za sobą brak pieniędzy - wyjaśniła była minister w rozmowie z Kamilą Terpiał-Szubartowicz.

Jej zdaniem, premier może jednak ustąpić pod wpływem protestów opiekunów dzieci jeżeli weźmie sobie do serca ich sytuację i stosunkowo niewielką kwotę jaka jest potrzebna na ten cel. Nie zdecyduje się zaś na  to "jeżeli uzna, że będzie to dowód wyjątkowego bohaterstwa" - podsumowała polityk PSL.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

tj

Komentarze1
aby dodać komentarz
Piwosz2014-03-25 16:39 Zgłoś
Jolanty to twarde Kobiety, dlatego brakuje nam Pani w obecnym Rządzie! ;)

Czytaj także

Duda u protestujących rodziców w Sejmie. Krzywonos: to niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 18:39
Szósty dzień rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w Sejmie, domagając się m.in. podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorn o proteście opiekunów niepełnosprawnych dzieci: wywieranie presji ma sens

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 07:42
Ludwik Dorn zapowiedział w radiowej Jedynce, że do rządowego projektu Solidarna Polska będzie zgłaszać poprawki "wychodzące naprzeciw oczekiwaniom". Mają one doprowadzić do podniesienia świadczeń od razu do wysokości płacy minimalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd o wsparciu dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 07:51
Ustawa o świadczeniach, na które czekają rodzice niepełnosprawnych dzieci protestujący w Sejmie zostanie we wtorek zaprezentowana rządowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. "Matki stosują szantaż emocjonalny"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 10:20
Rodzice niepełnosprawnych dzieci zapowiadają, że będą protestować, dopóki rząd nie zapewni im natychmiastowego podwyższenia zasiłku do poziomu płacy minimalnej. Zdaniem Romana Imielskiego, gości audycji "Komentatorzy", jest to protest polityczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice niepełnosprawnych dzieci nie przyjęli zaproszenia prezydentowej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 14:46
Protestujący rodzice niepełnosprawnych dzieci nie chcą iść na spotkanie do Anny Komorowskiej i czekają na prezydentową w Sejmie.
rozwiń zwiń