Będą kolejne dofinansowania dla uczelni wyższych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:21
Nowa perspektywa budżetowa na lata 2014-2020 przyniesie zmiany w dofinansowaniu uczelni wyższych.
Audio
  • Paulina Gąsiorkiewicz-Płonka o zmianach w dofinansowaniu uczelni wyższych z funduszy europejskich (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Często początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukces
Często początki bywają trudne, ale na końcu przedsięwzięcia pojawia się sukcesFoto: East News/Glow Images

- Nie planujemy już zamawiać kierunków kształcenia, a kompetencje i kwalifikacje w obszarach kształcenia - powiedziała Paulina Gąsiorkiewicz-Płonka z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W nowym unijnym budżecie na lata 2014 - 2020 uczelnie i studenci będą mogli skorzystać z dofinansowania na nowoczesny system kształcenia. Realizowany będzie jednak nie program kierunków zamawianych, a kształcenia konkretnych kompetencji.

Ocena programu "Zamawianie kształcenia na kierunkach technicznych, matematycznych i przyrodniczych" >>>

- Studenci odczują to w mniejszym stopniu, ta zmiana dotyczy głównie uczelni i jest związana ze zmianami w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym - powiedziała Paulina Gąsiorkiewicz-Płonka, Kierownik Działu Rozwoju Kadry Naukowej NCBR. Wyznaczone przez ministerstwo Krajowe Ramy Kwalifikacji wprowadziły obszary kształcenia, które są szersze niż poszczególne kierunki studiów. - W poprzedniej perspektywie nawet niewielka zmiana w nazwie kierunku studiów dyskwalifikowała uczelnię do tego, by otrzymać dofinansowanie. Teraz liczy się obszar kształcenia, można więc wpisywać kierunki o różnej nazwie, ale podobnych przedmiotach - wyjaśniła w magazynie "Z kraju i ze świata".

Przedsiębiorczość akademicka - wszystkie audycje cyklu >>>

Do głosu zostali dopuszczeni także przedsiębiorcy, którzy w ankiecie NCBR zgłosić mogą ważne kompetencje i kwalifikacje, które absolwenci uczelni powinni posiadać.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeprowadzi także ocenę kończącego się programu kierunków zamawianych. - Chcemy zobaczyć, jak sprawdziły się takie obszary wsparcia jak stypendia czy programy wyrównawcze. Od tego uzależnione będą rodzaje wsparcia w kolejnym programie - dodała Paulina Gąsiorkiewicz-Płonka.

Programy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju >>>

Czy wsparciem objęte zostaną także kierunki medyczne? Co się zmieni od strony organizacyjnej w aplikowaniu o dofinansowanie kształcenia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Z kraju i ze świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku w samo południe.

(asz)

Czytaj także

Staże i praktyki studenckie. "To musi być integralna część programu kształcenia"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 20:30
- Najlepszy staż to taki, który dla studenta wiąże się z tym, czego się nauczył. Realizowany już po zakończeniu nauki, na przykład po pierwszym stopniu studiów, pozwala studentowi wykorzystać w przedsiębiorstwie wiedzę i kompetencje, które nabył - mówił w Jedynce Piotr Krasiński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akademickie Biura Karier - banki wiedzy o absolwentach uczelni

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:25
Kluczową rolę w kontaktach pracodawca-uczelnia-student odgrywają Akademickie Biura Karier. Choć biura oferują wiele usług, to korzysta z nich zaledwie co trzeci student. Resort nauki chce to zmienić, chce również poszerzyć wiedzę o losach absolwentów uczelni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola internetu w poszukiwaniu pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 19:38
Jak uważają eksperci radiowej Jedynki nie potrafimy właściwie wykorzystać narzędzia, jakim jest internet. Prócz wysyłania CV sieć może nam posłużyć także do założenia firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierunki zamawiane - ocena i perspektywy w nowym budżecie unijnym

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 19:17
- Dla nas dobry inżynier, to osoba, która zdobytą na studiach wiedzę potrafi zastosować w konkretnych procesach technologicznych. Staje się to możliwe, jeśli już w trakcie nauki student ma kontakt z przedsiębiorstwem - mówił w Jedynce Sebastian Mróz, kierownik Centrum Personalnego w Volkswagen Poznań.
rozwiń zwiń