Protest producentów wędzonek. Siekierski: trzeba naprawić niedopatrzenia

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 13:22
Zdaniem kandydata PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego działania muszą zostać podjęte szybko, ponieważ czasu jest niewiele.
Audio
  • Czesław Siekierski o proteście producentów wyrobów wędzonych (Jedynka/Z kraju i ze świata)
Czesław Siekierski
Czesław Siekierski Foto: siekierski.p

Przed Sejmem rozpoczął się protest wędliniarzy związany z zaostrzeniem norm dotyczących zawartości substancji smolistych w produktach wędzonych. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 września. Producenci chcą utrzymania dotychczasowej normy 5 mikrogramów benzoapirenu na kilogram wędzonki lub odłożenia wejścia w życie nowych unijnych przepisów np. o dwa lata.

Jak tłumaczy gość audycji "Z kraju i ze świata" w radiowej Jedynce, lider listy PSL w wyborach do PE w województwach małopolskim i świętokrzystkim, Czesław Siekierski, decyzja w tej sprawie została podjęta poza Parlamentem Europejskim, w Komisji Europejskiej. - Była ona konsultowana w 2006, 2007 roku ze związkiem producentów mięsa. Konsultacje nie objęły drobnych przetwórców, bo ci nie mieli wówczas swojego stowarzyszenia. Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Wędzonych Tradycyjnie powstało dopiero teraz - wyjaśnia.
Eurowybory 2014 - zobacz serwis specjalny >>>

Siekierski podkreśla, że w tej sprawie można mówić o niedopatrzeniach zarówno ze strony Ministerstwa Rolnictwa, jak i Ministerstwa Zdrowia. Oba resorty były bowiem zaangażowane w sprawę. - Wina jest w różnych miejscach decyzyjnych. Trzeba to teraz naprawić - zaznacza i dodaje, że minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał już z komisarzem europejskim ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borgem.

"UE musi mówić jednym głosem"
Jak Unia Europejska powinna zareagować na rosyjskie embargo na wieprzowinę. - Jednomyślnie. Poszczególne państwa nie powinny prowadzić indywidualnych rozmów z Rosją - odpowiada gość radiowej Jedynki.

>>>Zapis całej rozmowy
Przypomina, że to UE jest odpowiedzialna za wspólny rynek, politykę handlową. - Partner jest trudny, dąży do podzielenia unijnej jedności - ocenia. W jego opinii "mocna postawa Sawickiego powinna usztywnić stanowisko UE".

Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku po godz. 12.20. Zapraszamy!

(kk/ag)

Czytaj także

Unia zakaże oscypka i wędzonych kiełbas? Nowe przepisy uderzają w polskie firmy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 08:08
Tradycyjne wytwarzanie kiełbasy lisieckiej, wędzonego oscypka czy karpia zatorskiego będzie niemożliwe po wejściu w życie zaostrzonych unijnych limitów zawartości substancji smolistych w żywności - czytamy w "Dzienniku Polskim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wędzonki z Małopolski nie spełniają norm UE

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 15:49
Produkty tradycyjnie wędzone nie spełniają nowych unijnych norm. Małopolski Urząd Marszałkowski jako pierwszy wysłał do badania próbki tradycyjnych wyrobów wędzonych z regionu. Wyniki badań Instytutu Weterynaryjnego Puławach nie są optymistyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pikieta przed Sejmem. Wędliniarze częstują polityków wędzonkami

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 12:22
Wędliniarze z Małopolski i Podkarpacia protestują w związku z zaostrzeniem norm dotyczących zawartości substancji smolistych w produktach wędzonych.
rozwiń zwiń