Ewa Wójciak: ktoś w europarlamencie musi stać na straży spraw kultury

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 13:23
Ewa Wójciak, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z listy Europa Plus Twój Ruch powiedziała w radiowej Jedynce, że zdecydowała się na start z Łodzi, ponieważ tam kobiety w szczególny sposób dotknął kryzys ekonomiczny.
Audio
  • Ewa Wójciak, kandydatka do PE z listy Europa Plus Twój Ruch o sprawach kultury w Parlamencie Europejskim (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Ewa Wójciak
Ewa WójciakFoto: Bialysnieg/Wikimedia Commons/CC

Ewa Wójciak, która jest dyrektorem Teatru Dnia Ósmego w Poznaniu, zaznaczyła, że w PE chce zwrócić szczególną uwagę na kulturę i edukację.

- Przez wiele debat, które się przewinęły w związku z przyszłością Polski i przyszłością europarlamentu niewiele mówiono o kulturze. Jest ogromna przewaga tematów związanych z ekonomią, miejscami pracy, bezrobociem, polityką energetyczną, także z Ukrainą. Mam poczucie, że tym bardziej ważne jest trzymać wartę po tej stronie, im mniej się o tym mówi i mniej ludzi się wydaje być w to zaangażowanych - powiedziała kandydatka do PE.

Janusz Palikot, mówiąc o Ewie Wójciak, wyjaśnił, że kandyduje ona z Łodzi, ponieważ to miasto lubi kobiety. Rozmówczyni radiowej Jedynki zwróciła uwagę na problemy, jakie mają tamtejsze mieszkanki.

Wybory do Parlamentu Europejskiego >>> serwis specjalny

- To bardzo ważne zadanie dla parlamentów, dla polskich posłów i posłanek, by walczyć o prawa kobiet. Łódź wyróżnia się tym, że ma tych kobiet szczególnie dużo, i że właśnie w Łodzi kobiety są w szczególny sposób dotknięte kryzysem ekonomicznym - wyjaśniła.

Podkreśliła też, że kiedy podjęła decyzję o kandydowaniu, wybrała Łódź, bo miasto to ma ogromny potencjał kulturalny.

Europa Plus Twój Ruch przedstawia koncepcję wzmocnienia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w Parlamencie Europejskim. Ewa Wójciak uważa, że w Polsce ta inicjatywa także jest zdecydowanie zbyt mała.

- Ludzie nie mają wypracowanych metod, nie mają takiego obywatelskiego sprzeciwu, są bezradni wobec władzy. Nie potrafią podjąć tradycji protestów zbiorowych - wyjaśniła.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

bk/ag

Czytaj także

Autorka wulgarnego wpisu o papieżu kandydatką koalicji Europa Plus Twój Ruch do PE

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 19:47
Ewa Wójciak, aktorka, dyrektorka poznańskiego Teatru Ósmego Dnia i była opozycjonistka, będzie "jedynką" na łódzkiej liście koalicji Europa Plus Twój Ruch w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Zemke: trzeba pomagać najuboższym, a nie tylko bankom

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 13:09
Gość radiowej Jedynki uważa, że powinna istnieć wspólna polityka społeczna dla całej Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kandydatka do PE nie przychodzi do pracy. Prezydent Poznania chce ją zwolnić

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 12:18
Prezydent Poznania Ryszard Grobelny wszczął procedurę odwołania dyrektor Teatru Ósmego Dnia Ewy Wójciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: PO prowadzi przed wyborami do PE. Korwin-Mikke i SLD idą łeb w łeb

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 17:08
Platforma Obywatelska nieznacznie prowadzi w sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Drugie miejsce dla PiS. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego ma takie samo poparcie, jak Sojusz Lewicy Demokratycznej.
rozwiń zwiń