X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Koziej: rocznica D-Day to szansa dla Putina, aby pokazać, że nie jest taki zły

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 13:11
- Rozumiem dylemat władz Francji związany z zaproszeniem na 70. rocznicę lądowania aliantów w Normandii prezydenta Rosji, która jest spadkobiercą byłego Związku Radzieckiego. Z przyczyn czysto historycznych, powinien w nich uczestniczyć - mówi w audycji "Z kraju i ze świata" szef BBN.
Audio
  • Szef BBN Stanisław Koziej o 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii i wojskach NATO w Polsce (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Stanisław Koziej
Stanisław KoziejFoto: Wojciech Kusiński/PR

We Francji obchodzona jest w piątek 70. rocznica lądowania aliantów w Normandii. Wśród gości są przywódcy 20 państw, w tym prezydent Bronisław Komorowski, prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko. Uroczystości są okazją do dwustronnych rozmów na tematy międzynarodowe, m.in. o kryzysie na Ukrainie.

<<<Obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. "Ta bitwa była też bitwą cywilów">>>

Stanisław Koziej ocenia, że francuskie uroczystości są szansą dla Władimira Putina, żeby pokazać, że "nie jest taki strasznie zły". - Nie wydaje sie, aby przywódcy Zachodu mieli jakieś możliwości oddziaływania na prezydenta Putina. Można tu jednak zauważyć świadomą - praktyczną działalność Rosji - mówi w radiowej Jedynce.

- Byłbym daleki od oceny decyzji, którą podjął prezydent Francji Francois Hollande. Rozumiem dylemat, przed którym stanęła Francja. Z jednej strony są te obiektywne czynniki, ale z drugiej strony jest sytuacja bieżąca, polityczna - zaznacza szef BBN.

- Ale skoro już tam są, niech rozmawiają - podkreśla gość Jedynki. - Jest to okazja żeby Putinowi prosto w oczy powiedzieć, co o nim myślą, czego oczekują. Każde państwo ma swoją strategię w stosunku do Rosji. Prezydent Obama raczej nie widzi sensu, czy potrzeby spotykania się z prezydentem Putinem. Przywódcy europejscy widzą. To jest różnica podejścia między Stanami Zjednoczonymi a Europą w podejściu do całego tego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego - mówi Koziej.

W opinii rozmówcy Kamili Terpiał-Szubartowicz, jeżeli Władimir Putin nie spotka się z Petro Poroszenko w sposób "świadomy i celowy, z własnej decyzji", będzie to świadczyło o tym, że jego obecność we Francji to "gra". - Wykorzystać to, co korzystne, unikać tego, co może komplikować późniejsze decyzje - stwierdza gość audycji "Z kraju i ze świata".

Zdaniem Stanisława Kozieja, prezydent Putin i władze rosyjskie, są w pewnym "dylemacie decyzyjnym, co dalej robić". - Czy podjąć decyzję minimalistyczną, że konsumujemy dotychczasowe zdobycze i akceptujemy nowego prezydenta Ukrainy, czy decydujemy się na kontynuację dotychczasowej presji - ocenia.

Stanisław Koziej mówił także o planach stacjonowania wojsk NATO w Polsce.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

>>>Zapis całej rozmowy

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku po godz. 12.20.

(kh/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koziej: deklaracja Obamy to wyraz rzeczywistej woli wzmocnienia bezpieczeństwa regionu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 16:10
Barack Obama poinformował po spotkaniu z Bronisławem Komorowskim, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. "Tu zaczął się pochód demokracji"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 13:52
Prezydent Francji Francois Hollande przypomniał podczas uroczystości, że tysiące Amerykanów oddało życie za wolność Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Imielski: rocznica D-Day szansą dla Putina, której nie wykorzysta

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 09:00
Zdaniem publicysty, prezydent Rosji sugeruje, że jest gotów spotkać się z Petro Poroszenką, ponieważ musi pokazać jakąkolwiek chęć dyplomatycznego rozwiązania tego kryzysu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

D-Day - lądowanie aliantów w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 07:00
6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii rozpoczęła się operacja "Overlord". Największa operacja desantowa w historii wojen otworzyła drugi front w Europie Zachodniej. Winston Churchill twierdził, że był to dzień, którym denerwował się najbardziej w swoim życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody 70. rocznicy D-Day w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 10:43
Dziewiętnastu liderów państw wzięło udział w obchodach 70. rocznicy D-Day, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojny światowej. Szczegóły w "Więcej świata".
rozwiń zwiń