X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian w ustawie o zawodzie lekarza

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 15:37
Profesor Irena Lipowicz uważa, że to kierownictwo placówki medycznej, a nie lekarz powinno informować pacjenta, gdzie może wykonać świadczenie, którego odmówiono mu powołujący się na klauzulę sumienia. Według RPO obowiązujące przepisy mogą stwarzać konfliktowe sytuacje.
Audio
  • RPO Irena Lipowicz chce zmian w ustawie o zawodzie lekarza (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich
Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw ObywatelskichFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Lipowicz wyjaśnia w radiowej Jedynce, że lekarz w przypadku odmowy wykonania danego świadczenia z powodu przekonań religijnych miałby obowiązek niezwłocznie poinformować o tym swojego przełożonego. To on, a nie medyk, powinien skierować pacjenta do placówki, w której będzie możliwe wykonanie zabiegu.

Irena Lipowicz wyjaśnia, że jej biuro od pewnego czasu pracowało nad koncepcją zmian w przepisach, ale nie traktowało sprawy, jako pilnej, bo trafiało do niego niewiele skarg na lekarzy. Jednak ostatnio, zważywszy poruszenie i temperaturę debaty, zmiana przepisów okazuje się sprawą pilną. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich w trybie pilnym pracuje nad wystąpieniem do ministra zdrowia, który będzie mógł takie zmiany zaproponować.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, przyczyni się to do uspokojenia debaty publicznej. - Przed laty zawarto pewien kompromis. Teraz widać, że on z obu stron jest wypowiadany - mówi Irena Lipowicz. Zwraca uwagę, że trzeba go na nowo zdefiniować, a to jest rola parlamentu. Minister ma sporządzić wniosek. Jeśli tego nie zrobi, to Rzecznik ma możliwość wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego. - Ale sądzę, że nie dojdzie do tego - ocenia gość radiowej Jedynki.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

(ag/tj)

>>>Zapis całej rozmowy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jolanta Kwaśniewska: inwestycja w zdrowie to inwestycja w starość

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:46
- Nie da się oszukać starości. Ona przyjdzie wcześniej czy później. Dlatego tak ważna jest profilaktyka starzenia się. I nie bójmy się określenia "stary człowiek" - powiedziała Jolanta Kwaśniewska w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja kluczem do zdrowego seksu?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 10:48
Z najnowszego raportu "Współczesna seksualność i nowoczesna antykoncepcja Polaków 2014" wynika, że od 6 do 10 proc. młodych Polek poniżej 19 roku życia rodzi dzieci. Każdego roku odnotowuje się również do 100 porodów rocznie u nastolatek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polka u ginekologa: wstyd, złe prawo i niewiedza

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 15:53
Brak delikatności i czasu dla pacjentki, ignorowanie objawów, nieudzielanie informacji i niezlecanie badań - to główne zarzuty, jakie ginekologom stawiają Polki. Jednak pacjentki także nie są bez winy - poziom troski o zdrowie intymne pozostawia wiele do życzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Woźniak, Tadeusz Woźniak i nadzwyczajne spotkanie w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 18:15
- Ludzie są często zaskoczeni serdecznością Filipa od pierwszego zetknięcia. Ale po chwili konsternacji oddają te emocje bardzo chętnie. Okazuje się, że wszyscy tego potrzebujemy - mówił Tadeusz Woźniak. Muzyk i jego syn byli gośćmi radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier o sprawie Chazana: przepisy są jasne i nie zwalniają z udzielenia pomocy

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 21:00
Według premiera Donalda Tuska jeśli prawo nakazuje lekarzowi pomoc, to niezależnie od swojego sumienia powinien taką pomoc nieść. Kilka instytucji skontroluje działania prof. Bogdana Chazana, który odmówił aborcji i nie wskazał szpitala, który wykona zabieg.
rozwiń zwiń